Teren opracowania konkursowego położony jest w sąsiedztwie mostu Gdańskiego, po wschodniej stronie Wisły i jest objęty programem NATURA 2000. W zakresie opracowania należało przedstawić koncepcję pawilonu stanowiącego węzeł edukacyjno-przyrodniczy, którego funkcja i okoliczne zagospodarowanie będą mogły służyć różnym grupom użytkowników w każdym wieku. Poza funkcją edukacyjną projektowane założenie ma służyć ochronie walorów przyrodnicznych doliny Wisły oraz stwarzać możliwości rekreacji. [AK]
Do udziału w Konkursie złożono 83 wnioski z czego zakwalifikowano 67 Uczestników. W Konkursie złożono 25 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmności i za zgodą Organizatora oraz Uczestników Konkursu.
eM4 Pracownia Architektury Brataniec
em4.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Unikalny wyraz architektury pawilonu - kamienia uzasadniony autorską interpretacją formy głazu narzutowego jako symbolu ciągłości procesów przekształcania powierzchni ziemi, a także tożsamości krajobrazu mazowieckiego i nadwiślańskiego. Pawilon imitujący kształtem i materiałem kamień polodowcowy, zamknięty od strony miasta i otwierający się na krajobraz rzeki harmonijnie wpisując sieę w otoczenie staje się równocześnie wyrazistą dominantą przestrzenną miejsca.
Mateusz Tański
mateusz-tanski.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Konsekwentnie zrealizowaną wizję harmonijnego wpisania architektury pawilonu edukacyjnego w otoczenie poprzez ukrycie podstawowej kubatury budynku pod trawiastym zboczem od strony uciążliwości miasta i otwarcie jego wnętrza na czytelnie zdefiniowaną przestrzeń polany rekreacyjnej nad Wisłą. Niewielka skala brył na zielonym dachu użytkowym pawilonu oraz zabudowań Wsi Golędzinowskiej, a także ich archetypiczna siedliskowa forma, tworzą spójną całość krajobrazu kulturowego symbolizującego współżycie ludzi z przyrodniczym środowiskiem.
Bujnowski Architekci Sp. z o.o.
bujnowski.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za horyzontalny, spokojny, poetycki wyraz formy architektonicznej pawilonu w krajobrazie - w ocenie Sądu odpowiedni do charakteru pejzażu łąk Golędzinowskich nad Wisłą. Proponowana horyzontalna forma pawilonu i rozwiązania zadaszonych tarasów w ocenie Sądu są właściwe do zakładanego przeznaczenia i sposobu funkcjonowania pawilonu. Na uwagę zasługuje też decyzja lokalizacji pawilonu nie ingerująca w krajobraz - dyskretna i wykorzystująca jego linearną budowę. Za interesującą uznano też, decyzję minimalistycznej koncepcji zagospodarowania terenu łąk, podkreślającą charakter edukacji prowadzonej bezpośrednio w naturalnym krajobrazie.
Karol Żurawski, Martyna Cziszewska
karolzurawski.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za wyąjtkowe walory pawilonu edukacyjnego: piękną formę, bezbłędnie rozwiązaną funkcję i wyrafinowane rozwiązania techniczne. Na uwagę zasługuje również spójna wizja zagospodarowania – wzorowe odczytanie relacji z terenami sąsiednimi i poszczególnymi elementami założenia oraz bardzo ciekawy pomysł edukacyjnego placu zabaw – Wisła w Mikroskali – nawiązującego do naturalnych zjawisk i procesów zachodzących nad Wisłą.
Meteor Architects
meteorarchitects.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za ciekawie ukształtowaną bryłę pawilonu z dużymi zadaszonymi zewnętrznymi przestrzeniami wypoczynku, zacierającymi granicę pomiędzy wnętrzem pawilonu, a zewnętrzem łąk i polany.
jrk72
jrk72.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie honorowe przyznano za wysublimowaną formę pawilonu inspirowaną dynamiką zmienności linii brzegowej Wisły.
Justyna Kolarz-Piotrowicz, Kasper Jakubowski, Łukasz Malec, Wojciech Nowak
Uzasadnienie wyboru pracy:
Konsekwentnie wprowadzony motyw wierzby, należącej do najbardziej charakterystycznych roślin doliny Wisły, przewijający się w poszczególnych elementach opracowania, zarówno samego pawilonu, polany rekreacyjnej, jak również możliwości wykorzystania materiału do zajęć edukacyjnych.
LWS Architekci , ABIES Architektura Krajobrazu
lws-arch.pl, abies.waw.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Ukształtowanie głównej przestrzeni polany w formie bardzo atrakcyjnego modelu ławicy piaszczystej, znakomicie łączącej walory edukacyjne (możliwość zapoznania się ze strukturą tego cennego siedliska wiślanego i jego typową roślinnością) i rekreacyjne (funkcja piaskownicy - doskonałego miejsca zabaw dla dzieci).
BOOM Studio
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za schludną i właściwą dla przeznaczenia aranżację wnętrz oraz czytelną koncepcję białej ażurowej bryły pawilonu w pejzażu.