W I etapie Konkursu zostało złożonych 27 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Wojciech Młynarczyk Architekt
mlynarczyk.pro
Uzasadnienie wyboru pracy:
Zgrabna i trafna współczesna interpretacja domu w krajobrazie. Projekt charakteryzuje dobry warsztat projektowy i ciekawa propozycje funkcjonalna dostosowana do dzisiejszych oczekiwań. Sąd docenia połączenie zagospodarowania terenu i budynku poprzez wspólny mianownik pionowych elementów ogrodzenia i elewacji.
Karol Tomaszewski, Adam Kozłowski
akkt.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca stanowi ciekawy przykład domu nawiązującego do tradycyjnych domów obszaru nadwiślańskiego Mazowsza Zachodniego – olęderskich budynków mieszkalno-inwentarskich. Na szczególną uwagę zasługują proponowane rozwiązania elewacji i zewnętrznych części budynku, będących twórczą interpretacją tradycyjnych rozwiązań we współczesnej formie.
Edyta Kaszuba, Anna Zawadzka-Sobieraj, mech.build
mech.build
Uzasadnienie wyboru pracy:
Dom w formie, strukturze użytkowej, materiałach i detalach, a także w rozwiązaniach zagospodarowania działki kontynuuje i reinterpretuje tradycje chaty kurpiowskiej. Jednocześnie jest konsekwentną propozycją optymalizacji śladu węglowego w cyklu życia z zastosowaniem rozwiązań low – tech.
Marcin Kwietowicz
kwietowicz.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca ta jest odpowiedzią Projektantów na ich autorską identyfikację tradycyjnej zabudowy Mazowsza i charakterystyki najbardziej prawdopodobnej zdaniem autorów lokalizacji domu – terenów zurbanizowanych. Sąd konkursowy docenia te oryginalne poszukiwania kontekstu i krajobrazu kulturowego.
DUOARCHITEKCI
duoarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została doceniona przez Sąd konkursowy za lapidarność formy budynku. Prostota nowoczesnej bryły została konsekwentnie zachowana w drugim etapie. Na uwagę zasługuje również trafne zastosowanie motywu pogrubionych ścian zewnętrznych, stanowiących cechę charakterystyczną tego domu.
JASTAA
jastaa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca stanowi trafną propozycję zabudowy jednorodzinnej dla Regionu Mazowsza, umiejętnie zestawia przestrzenie wewnętrze i zewnętrzne oraz strefy dzienne i nocne pod jednym dużym dachem. W ten sposób projektowany dom jest powściągliwy w wyrazie, ale złożony w rozwiązaniu funkcji. Dzięki temu trafnie odpowiada szybko zmieniającym się potrzebom wynikającym z ewolucji struktur społeczno-rodzinnych zachodzących w regionie. Interesująca jest reinterpretacja strefowania i zaproponowanie użytecznych, zadaszonych tarasów jako elementu struktury domu.
Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę cechuje wielowarstwowe odczytanie Krajobrazu i trafne wpisanie w niego projektu domu. Bardzo ciekawa i dojrzała projektowo propozycja całościowego spojrzenia na szerszy ekosystem, który stanowi przykładowa działka projektowa – dom nie kończy się na zewnętrznych ścianach. Architekt/tka, poprzez rysunek przestrzeni, wybór i sposób zastosowania materiałów, wymownie opowiada się po stronie nowoczesności i współczesności. Przy czym robi to bez potrzeby odcięcia się od przeszłości i umiejętnie stwarzając poczucie swojskości.
Tomasz Czerkawski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca doceniona za klarowny i klasyczny układ pomieszczeń zorganizowanych wokół centralnego obszernego holu ze schodami oraz za konsekwentną propozycję konstrukcyjną. Projektowany dom jest całkowicie wykonany z drewna m.in. z masywnych ścian i stropów systemowych. Jury odczytało projekt jako ciekawy manifest na rzecz tworzenia dziedzictwa regionalnego przez użycie trwałych, zdrowych, ekologicznych, ale drogich technik budowlanych. Propozycja o tyle jaskrawa, gdyż oderwana od zagadnień związanych z anachronicznością proponowanych form architektonicznych.
Maciej Bojarczuk
samb.be
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca doceniona za konsekwentnie przeprowadzoną próbę reinterpretację tradycyjnej zasady organizacji pomieszczeń wokół centralnego masywnego trzonu z usytuowanym z nim pomieszczeniem oraz trafne rozwiązania szczytów domu. Jury konkursowe odczytuję projekt jako autorski głos ciekawie polemizujący z samą koncepcją tradycji i dziedzictwa w architekturze. Jakby architekt/tka zdawał się mówić iż dosłowne wpisanie się w kontekst jest zarazem konieczne jak i nie do końca możliwe do pogodzenia ze współczesnością. Projekt opiera się na grze przeciwstawności i uwypuklonych dualizmach.
Mateusz Szydłowski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Ciekawa propozycja typologiczna prostej, szerokiej bryły z kalenicą prostopadłą do dłuższej ściany, zawierającej pod głównym dachem przestrzenie wewnętrzne jak i zewnętrzne. Jury doceniło dużą uwagę poświęconą współczesnej interpretacji rytuałów życia codziennego (ławka, schowek na rowery w holu, panoramiczna kuchnia). Formalnie nawiązanie do tradycyjnych wzorców jest dosłowne i czytelne. Intrygujący kolażowy sposób podania graficznego projektu.