Rozbudowa Muzeum Czynu Powstańczego ma na celu stworzenie nowej oferty edukacyjno-historyczno-przyrodniczej na obszarze Pomnika Historii-Góry Św. Anny. Projekt zakłada modernizację i rozbudowę Muzeum Czynu Powstańczego w celu zwiększenia powierzchni edukacyjnej i wystawienniczej z zakresu historii Powstań Śląskich, oraz przyrody województwa opolskiego. Przewiduje się przebudowę dotychczasowego budynku Muzeum i rozbudowę obiektu o dodatkową kubaturę.
Muzeum Czynu Powstańczego jest oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, które jest właścicielem terenu. Teren jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który aktualnie jest zmieniany na potrzeby planowanej inwestycji. [AK]
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
P2PA
p2pa.pl
Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu I nagrody biorąc pod uwagę całość przedstawionych rozwiązań. Wkopanie nowej kubatury w ziemię i znaczne jej ukrycie poniżej poziomu terenu pozwoliło na odsłonięcie istniejącego Domu Polskiego i wykorzystanie w pełni walorów jego architektury. Program funkcjonalny Zamawiającego został rozplanowany w tym istniejącym budynku i dodanych prostopadłościanach, utopionych w krajobrazie zarówno poprzez fizyczne zagłębienie w gruncie, jak i poprzez użycie kamiennego wykończenia ścian zewnętrznych i zielonych stropodachów łączących się z otaczającym terenem porośniętych roślinnością.
więcej
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu II nagrody w uznaniu poszukiwań przestrzennych, w których wyniku powstała ciekawa kompozycja budynku wpisanego w krajobraz. Zaproponowane rozwiązanie obejmuje budynek rozbity na kilka prostopadłościennych brył, w znacznej mierze wkopanych w teren, na czym zyskuje kubatura istniejącego Domu Polskiego. Rozwiązania materiałowe są w ocenie Sądu konkursowego trafne. Budzi wątpliwość zaprojektowana ścieżka zwiedzania.
więcej
Aleksander Wadas Studio, Zygmunt Borawski
aleksanderwadas.com, zygmuntborawski.com
Wyróżenienie przyznano za podjęcie próby rozdrobnienia skali budynku przez użycie typologii tradycyjnej wiejskiej zabudowy
01 ARCHITEKCI ROKSANA PRZEPIÓRKOWSKA–PUCHAŁA
Wyróżnienie przyznano za monumentalne, choć proste w użyciu środków wyrazu, rozwiązanie budynku wpisanego w krajobraz
JAZ+Architekci
jazplus.pl
Wyróżnienie przyznano za poszukiwanie emblematycznego rozwiązania przestrzennego w muzeum.
Bujnowski Architekci Sp. z o.o.
bujnowski.com.pl
Wyróżnienie przyznano za czytelną dyspozycję przestrzenną kompleksu muzealnego wpisanego w zastaną lokalizację.