Do Konkursu zawalifikowano 111 Uczestników. Złożono 29 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
GAB Piotr Grabowski Architekt
studiogab.net
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano w szczególności za czytelny układ przestrzenny budynku, który niski, pokryty zielonym dachem, w południowej części terenu ukryty jest w widokach od trasy komunikacyjnej, a w części północnej stanowi akcent wysokościowy identyfikujący miejsce lokalizacji portu. Taka koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich.
APA Wojciechowski
apa.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za stworzenie architektury trafnie wpisującej się w kontekst i funkcję miejsca. Jury wysoko oceniło warsztat projektowy – szlachetne proporcje budynku-pawilonu, dobór rozwiązań elewacyjnych i widoków dostosowanych do aktywności w budynku oraz czytelny układ funkcjonalny pozwalający na strefowanie funkcji a zarazem możliwość interakcji pomiędzy różnymi grupami użytkowników. Doceniono proste i równocześnie szlachetne wnętrza. Ograniczenie ilości materiałów (drewno, lastriko oraz zieleń) oraz ich konsekwentne i spójne zastosowanie pozwoliło uzyskać klimat budynku o charakterze „wodniackim” w nowoczesnej odsłonie miejskiej.
UNISM
unism.eu
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy doceniono optymalizację rozwiązań funkcjonalno – przestrzennych i wykorzystanie potencjału terenu wynikającego z położenia przy nabrzeżu Portu Czerniakowskiego i systemu terenów zielni. Autorzy przedstawili w pracy rozwiązania łączące funkcjonowanie przestrzeni publicznej i portu przy zachowaniu ich dostępności a jednocześnie niezbędnego wydzielenia przestrzennego. Podkreślono zróżnicowania poziomów terenu przy jednoczesnym zminimalizowaniu przekształceń terenu poza bryłą budynku, który jednocześnie harmonijnie wpisuje się w przestrzeń.
BAS
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została wyróżniana za walory krajobrazowe – całkowite wpisanie kubatury budynku w rzeźbę terenu. Doceniono czytelne powiązania piesze i rowerowe z Płytą Desantu i bulwarami nadwiślańskimi.
Michał Wasielewski, Kinga Łukasińska, Wojciech Motyka, Tomasz Biegun
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za harmonijną kompozycję architektoniczną oraz trafne wyeksponowanie strefy wejściowej do budynku od strony zachodniej oraz strefę obsługi bosmanatu od strony portowej.
Piotr Płaskowicki Architekt
pparchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za ekspresyjną formę „dachu origami”, która tworzy atrakcyjną dominantę architektoniczną w przestrzeni ulicy Solec.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy wysoko ocenił walory architektoniczne elewacji od strony wschodniej wynikające ze starannie dobranych proporcji, podziałów i detali.