Celem konkuru było uzyskanie koncpecji dla nowego budynku hospicjum przy ul. Barbórki w Rybniku - Niedobczycach. Zadanie polegało na zaprojektowaniu złożonego funkcjonalnie obiektu dla 30 pacjentów opieki stałej oraz 10 - dziennej opieki medycznej. W projekcie konkursowym należało przedstawić również koncepcję dla terenu wokół nowoprojektowanego hospicjum. [AK]
Z 44 złożonych wniosków o dopuszczenie do udziału w Konkursie, zakwalifikowano 25 Uczestników. Złożono 16 opracowań konkursowych.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Umiejętne ukształtowanie bryły budynku o wyważonych proporcjach i wielkości, która swoją formą wzorowo wpisuje się w kontekst istniejącej zabudowy. Powściągliwa i elegancka architektura jest efektem konsekwentnych decyzji projektowych: logicznej dyspozycji i czytelnych rozwiązań funkcji, prostoty i oszczędności form oraz właściwie zastosowanej konstrukcji. Zaproponowane rozwiązania przestrzenne sprzyjają dobrym relacjom i domowej atmosferze wszystkich użytkowników hospicjum – tzn. pensjonariuszom, personelowi i odwiedzającym. Dobór materiałów, ich kolorystyka oraz przemyślany detal tworzą trwałą elegancję odporną na coraz szybciej zmieniające się mody.
22ARCHITEKCI
22architekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Spójną wizję architektoniczno–urbanistyczną i właściwą skalę budynku w otaczającej zabudowie i zieleni. Racjonalnie rozwiązana funkcja wokół dwóch patiów stwarza wnętrze będące swoistą „duszą” budynku, o pozytywnym działaniu psychologicznym. Trafny i ograniczony dobór materiałów, ich szlachetność i konsekwentny sposób użycia, prowadzi w efekcie do architektury szczerej i eleganckiej w swojej prostocie.
Roland Kwaśny
studior.eu
Uzasadnienie wyboru pracy:
Dobre strefowanie poszczególnych bloków funkcjonalnych hospicjum, prawidłowe powiązanie przestrzenne oddziału łóżkowego poprzez blok funkcji ogólnie dostępnych z aparatem wejściowym, spójną i konsekwentnie przeprowadzoną próbę zintegrowania części łóżkowej hospicjum stacjonarnego z otaczającym terenem zielonym poprzez strefę tarasów terenowych, powiązanie terenu parku i budynku hospicjum poprzez wrażliwie ukształtowaną otwartą przestrzeń półprywatną, za dobry pomysł ukształtowania i rozmieszczenia funkcji w obszarze parkowym.
2G Studio
2gstudio.eu
Uzasadnienie wyboru pracy:
Oryginalny i konsekwentnie przeprowadzony zamysł stworzenia analitycznego I systemowego rozwiązania wszystkich funkcji wewnętrznych w jednym poziomie i propozycję ukształtowania zielonych terenów parkowych w formie „patchworka” oraz dobre powiązanie funkcji pokoi łóżkowych hospicjum stacjonarnego z otaczającymi terenami zielonymi.