Organizator oczekiwał od Uczestników konkursu przedstawienia obiektu nowoczesnego, nietuzinkowego, oddającego w pełni w swoim wyrazie architektonicznym nieskrępowaną wyobraźnię autorów tak jak nieprzewidywalna i autentyczna bywa sztuka filmowa. Budynek, jak i jego zagospodarowanie, powinny spełniać oczekiwania użytkowników o wysoce rozwiniętym wyczuciu estetyki, gdzie w kanonicznych rozwiązaniach funkcjonalnoprzestrzennych obiektu festiwalowego ucieka się przed sztampą i rozwiązaniami wtórnymi.
Nowy Budynek ECFC znajdować się będzie w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Miasta w Toruniu, które wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W związku z tym, nowa architektura Budynku ECFC z jednej strony powinna być nowatorska i oryginalna w formie, a z drugiej musi brać pod uwagę wysoką rangę Starówki, unikając pastiszu historycznego. Obecność Budynku ECFC powinna stanowić uzupełnienie i twórcze rozwinięcie istniejącej struktury tej części miasta.
Do udziału w konkursie zgłosiły się 102 studia architektoniczne, do I etapu zaproszono 67 z nich, finalnie opracowania studialne złożyły 42 pracownie. Do drugiego etapu zostało zaproszonych 5 z nich.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Baumschlager Eberle
baumschlager-eberle.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
I Nagrodę przyznano za najlepsze spełnienie oczekiwań Zamawiającego w kontekście łącznie rozpatrywanych kryteriów oceny Prac konkursowych. Praca w najbardziej atrakcyjny sposób spełnia bardzo skomplikowane założenia programowe w wymagających ramach lokalizacji obiektu. Koncepcja wielofunkcyjnych przestrzeni wspólnych harmonijnie współgra z pożądaną typologią rozczłonkowanej bryły. Pozwala to na właściwe relacje przestrzenne z placem festiwalowym i plantami. Dynamiczne formy brył dają szansę na stworzenie rozpoznawalnego – współczesnego znaku w przestrzeni Torunia.
Ingarden & Ewý, KENGO KUMA & ASSOCIATES
iea.com.pl, kkaa.co.jp
Uzasadnienie wyboru pracy:
II Nagrodę przyznano za dobre spełnienie oczekiwań Zamawiającego w kontekście łącznie rozpatrywanych kryteriów oceny Prac konkursowych.
P2PA
p2pa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
III Nagrodę przyznano za wrażliwą interwencję w panoramę miasta oraz udany balans pomiędzy kulturą a naturą, pomiędzy konsekwentnym rygorem a swobodą, pomiędzy utylitarną przestrzenią a festiwalowym przeznaczeniem.
Kozień Architekci
kozien.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie dla pracy przyznano za spójną koncepcję siedziby ECFC, odwołującą się do motywu taśmy filmowej, zamykającej sobą całość programu funkcjonalnego. Ekspresyjna forma tworzy reprezentacyjny plac przed frontową elewacją oraz kreuje ciekawe wnętrza budynku. Jego bryłę ukształtowano w relacji do najbliższego sąsiedztwa, co w ocenie Sądu Konkursowego zasługuje na uznanie.
Zaha Hadid Architects, Wenzel+Wenzel
zaha-hadid.com, wenzel-wenzel.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie dla pracy przyznano za interesującą próbę budowania przestrzeni wewnętrznego foyer jako obszaru transmisji ruchu pieszego od strony plant - szczególnie Ronda Niepodległości – w kierunku placu festiwalowego. Bryła nowego obiektu ECFC złożona z kilku relatywnie niskich kubatur czyni projekt w jego zasadniczym korpusie jako współgrający z gabarytami otaczającej zabudowy.