W Konkursie złożono 8 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Inicjatywa projektowa
inicjatywaprojektowa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca przedstawia najwyższe spośród prac konkursowych walory kompozycyjne zarówno urbanistyczne, architektoniczne jak i wzornicze. Praca wyróżnia się prawidłowymi dyspozycjami programowo-przestrzennymi dla zadanego obszaru wnętrza urbanistycznego – placu (prawidłową decyzją jest podział przestrzenny placu na strefy funkcjonalne). Uzyskano prawidłowe proporcje poszczególnych przestrzeni placu, jak również pomiędzy powierzchnią placu a powierzchnią mocno zazielenioną. Prawidłowa w skali wnętrza miejskiego wielkość terenu zielonego, w którym znalazła się propozycja retencji wody w postaci zastosowania ogrodów deszczowych dobrze odpowiada na problem miejskich wysp ciepła i uzyskanie odpowiedniego mikroklimatu.
Jędrak-Kościesza pracownia projektowa, Katarzyna Starzycka
jedrak-kosciesza.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
W oczach sędziów głównym walorem pracy i przedstawionych w niej rozwiązań jest wrażliwość w kształtowaniu przestrzeni jako system wnętrz. Obawy budzi prawidłowość zastosowania rozwiązań projektowych dobrych dla kształtowania wnętrz parkowych i krajobrazowych we wnętrzu urbanistycznym tej skali i funkcji. Wskutek przyjętych założeń relacje przestrzenne i proporcje przestrzeni wnętrza urbanistycznego stały się nieadekwatne dla wymagań stawianych placom w mieście – wnętrze stało się bardziej parkiem. Za wadę uznano również brak jednoznacznej definicji placu przez zbytnie rozczłonkowanie przestrzeni. Interesującym elementem jest wprowadzenie zróżnicowanej topografii terenu zielonego. Uwagę zwraca wielofunkcyjny element małej architektury w postaci wijącej się giętej wstęgi rury, który to mógłby być przystosowany projektowo do różnych funkcji jednocześnie będąc delikatnym i nie zaburzającym odbioru zielonego otoczenia.
JAZ+Architekci
jazplus.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy doceniono fakt zwrócenia uwagi autorów na szerszy kontekst urbanistyczny zadania projektowego. Autorzy przeprowadzili analizę urbanistyczną roli placu w zastanej tkance miejskiej. Przedstawiono dobre rozwiązania komunikacji rowerowej i wykazano zalety zastosowania takich rozwiązań oraz wykazano, że rozwiązania te mogą skutecznie wesprzeć zrównoważoną mobilność w Wołominie. Zaproponowano wprowadzenie w obszar placu pawilonowych obiektów kubaturowych, co uważa się za ciekawą propozycję i głos w dyskusji na temat skali i formy takich obiektów. Sąd uznał jednak, że zaproponowana forma i wyraz estetyczny obiektów kubaturowych jest nieadekwatny do tego miejsca. Obawy budzą również koszty budowy oraz idące za tym koszty eksploatacji.