Celem konkursu było wyłonienie najkorzystniejszej pracy stanowiącej koncepcję cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte, która w sposób odpowiedni dla rangi historycznej i kulturowej symbolicznego miejsca rozpoczęcia II wojny światowej upamiętni poległych żołnierzy Wojska Polskiego.
Jury konkursowe oczekiwało koncepcji, której celem "powinno być stworzenie miejsca pamięci, interakcji społecznej, kultury, edukacji patriotycznej i historycznej oraz przestrzeni, w której będą się odbywać uroczystości państwowe, religijne, a także wojskowe". [AK]
W konkursie zostało złożonych 27 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
NM architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski
nmarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca uzyskała I nagrodę, ponieważ najlepiej ze wszystkich przedstawionych projektów realizuje idee konkursu, w tym symboliczność przekazu i czytelność ideową. Praca minimalnymi środkami wyrazu organizuje przestrzeń cmentarza jako współczesną propozycję klasycznych symboli. Ponadczasowa – absolutna forma zamyka drogę przez las Westerplatte, a stalle – miejsca pochówków, stojące wokół krzyża, symbolicznie się z nim jednoczą.
Piotr Pasierbiński, Duc Ngo
ngo-pasierbinski.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za spełnienie w stopniu dobrym kryteriów oceny wskazanych w Regulaminie Konkursu. W zakresie jakości artystycznej wartością pracy jest symboliczność przekazu oraz ideowa czytelność upamiętnienia poległych Żołnierzy. Czytelnie wyróżniono strefy Placu apelowego, Przedpola oraz Cmentarza. Autorzy pracy stworzyli oryginalną narrację przestrzeni, w której punktem kulminacyjnym uczyniono wydzielone oderwanym od ziemi murem wnętrze kontemplacyjne, przyjmujące formę zamkniętego ogrodu. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać efekt stopniowego budowania nastroju.
Andrzej Sołyga, Marek Kuciński
andrzejsolyga.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca uzyskała III nagrodę, ponieważ dobrze – w ramach oceny przedstawionych projektów, realizuje idee konkursu, w tym symboliczność przekazu i czytelność ideową. Zaproponowany przez autorów „Las krzyży” w lesie Westerplatte ma oczywisty i uniwersalny wymiar symboliczny. Geometria i proporcje elementów projektu pozwalają na właściwy odbiór tego wyjątkowo lapidarnego i mocnego symbolu. Wątpliwości Sądu Konkursowego budzi zbiorowy grób z płytą Bohaterów Westerplatte, który jest niezgodny z tradycją czczenia zmarłych i szacunkiem dla miejsca indywidualnych pochówków.
Autografstudio
autograf-studio.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za interesującą próbę wyraźnego podziału przestrzeni i ujęcia jej w proste, symboliczne formy elementów łączących i rozdzielających całe założenie urbanistyczno-architektoniczne. Zaproponowane oddzielenie strefy cmentarza od jego przedpola przez wysoki i monumentalny mur nadaje miejscu pomnikowy charakter,
Restudio Jacaszek Architekci
restudio.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za próbę objęcia wspólnym wątkiem kompozycji wszystkie wskazane w regulaminie strefy założenia przestrzennego. Teren pokryto kratą, która eksponuje ważne dla kompozycji elementy, takie jak wykop odkrycia szczątków Obrońców, miejsce ich pochówku.
Zakład Usług Technicznych Tycjan Kołodziejczyk
Uzasadnienie wyboru pracy:
Symboliczność przekazu została ujęta w harmonijnej kompozycji strefy cmentarza z jego przedpolem, na którym czytelnie wyeksponowano różnorodne relikty pola bitewnego. Całość dopełnia funkcjonalny plac apelowy. Z uwagi na rażące odstępstwo złożonej pracy od regulaminu w kryteriach wysokości wynagrodzenia za projekt i oszacowania kosztu realizacji jakie zaproponował jej wykonawca, praca automatycznie musiała być wykluczona z jej kwalifikacji do nagród i wyróżnień pieniężnych.
Paweł Nowicki, Karolina Borkowska, Ewa Kosiacka-Beck
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za minimalistyczną ingerencję nowymi obiektami w przestrzeń oraz za ideę rozwiązania cmentarza jako wnętrza, otoczonego murem. Umieszczone w nim groby żołnierzy, przez zastosowanie powierzchni lustrzanych na wewnętrznych otaczających go ścianach powodują efekt multiplikacji obrazu cmentarza w nieskończoność.
Dżus GK Architekci
dzusgkarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za próbę kompozycji przez dekonstrukcję symboliki orzełka z munduru żołnierskiego, która jest czytelna z lotu ptaka, a z poziomu człowieka może być odczytana jako efekt niszczącej teren eksplozji. Praca jest przepełniona symboliką, w której groby umieszczone w lotkach skrzydeł orła mają transcendentalne odniesienie.
Jacek Szczęsny Archi-Cad
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za próbę rozwiązania ekspozycji pola bitewnego i podkreślenia lokalizacji zniszczonej wartowni przez umieszczenie krzyża Virtuti Militari w miejscu śmierci żołnierzy. Rozwiązanie w formie okrągłego placu z umieszczonymi na łuku płytami upamiętniającymi wszystkich poległych, stanowi centrum ekspozycji, z którego prowadzi droga do kameralnego cmentarza.
Karol Żurawski
karolzurawski.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za próbę poszukiwania formy przestrzennej cmentarza obrazującego odwieczne zmagania się przeciwieństw, przez symboliczne przeciwstawienie przestrzeni otwartej i zamkniętej, przejścia ze świata żywych do umarłych, transcendencji z tym związanej, wyciszenia i skupienia.