Celem Konkursu zorganizowanego przez Powiat Świdwiński było uzyskanie koncepcji dla nowego zespołu obiektów - Hiperbaza, umożliwiającej stworzenie warunków dla nowoczesnej edukacji zawodowej. Obecnie na terenie Zespołu Szkół Rolniczych znajdują się m. in.: szkoła, budynek warsztatowy, internat ora hala sportowa. Nowa baza warsztatowa, o charakterysztycznej formie, powinna uzupełnić istniejącą funckję Szkoły o główny budynek warsztatów, halę uprawową, stację diagnostyki, budynek garażowy oraz myjnię. Projektowana zabudowa powinna nawiązaywać do istniejącego zagospodarowania terenu i wpisywać się w nurt budownictwa eklologicznego. [AK]
Do konkursu zgłosiło się 25 uczestników, prace złożyło 12 z nich.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Uczestników Konkursu.
PROLOG
prlg.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę nagrodzono za wykreowanie kompozycji przestrzennej, która wzbogaca i umacnia układ przestrzenny “kampusu” szkoły, w oryginalny i udany sposób integrując nowe obiekty z istniejącymi oraz tworząc atrakcyjny dziedziniec - zwornik całego układu urbanistycznego. Niezwykle istotnym elementem koncepcji jest logiczne strefowanie zróżnicowanych aktywności edukacyjnych, pozwalając na ich bezkolizyjne współistnienie. Na uwagę zasługuje również przestrzeń wewnętrzna budynku głównego, która znakomicie wspiera tworzenie więzi społecznych pomiędzy wszystkimi użytkownikami szkoły. Nie do przecenienia są możliwości proponowanego rozwiązania w zakresie etapowania i fleksybilności funkcjonalnej rozwiązania.
P2PA
p2pa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za stworzenie horyzontalnej parterowej bryły obiektu, stanowiącej konsekwentne zamknięcie dla istniejącego układu przestrzennego miejsca nowym jego centrum. Projektowany budynek subtelnie wtapia się w otoczenie i wykorzystuje istniejące ukształtowanie terenu. Zamknięcie wszystkich składowych funkcji w jednej bryle oraz zadaszony plac stanowiący wejście i wewnętrzne dziedzińce wypełnione zielenią stanowią o wartości niebanalnych, efektownych połączeń funkcjonalnych pomiędzy poszczególnymi częściami obiektu.
D+P architektura
dparchitektura.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za konsekwentne, bezkompromisowe zintegrowanie wszystkich funkcji obiektu w jednej horyzontalnie rozciągniętej, monochromatycznie białej bryle, dominującej nad otoczeniem, gdzie podwójna poliwęglanowa fasada stanowi o elegancji i z lekka ponadczasowym wyglądzie obiektu, a prawidłowo rozlokowane funkcje zwrócone są ku jego wnętrzu.
IPSO Architekci, Łukasz Piszczałka, monomo.studio
ipso.pl, monomo.studio
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za klarowny układ funkcjonalny budynku głównego z czytelnym podziałem na poszczególne strefy dydaktyczne, zorganizowane wokół przestrzeni wspólnych, pełniących rolę integracyjną. Walorem pracy jest bezpośrednie połączenie budynku głównego ze stacją dydaktyczną, a także zintegrowanie garaży z halą uprawową. Forma obiektu wyróżnia się dopracowanymi proporcjami oraz wysublimowanym detalem architektonicznym.
UGO Architecture
ugo.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za jednoznacznie konsekwentne, innowacyjne podejście do idei zintegrowania hali uprawowej z częścią edukacyjną i warsztatową pod jednym dachem, gdzie rozwiązanie pozwala na obserwację sposobu prowadzenia prac polowych w wewnętrznie usytuowanej hali uprawowej z pozostałych przestrzeni budynku we wręcz widowiskowy sposób i na przekór uciążliwościom, które może to rodzić.