Celem Konkursu zorganizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa było uzyskanie koncepcji dla pawilonu dla maximum 300 bezodmnych kotów. Nowy obiekt ma powstać w otoczeniu leśnych działek i zastąpić istniejące, przeznaczone do rozbiórki budyki. Projekt pawilonu o trzech kondygnacjach musiał pomieścić nie tylko funkcję administracyjną i tę przeznaczoną do opieki nad kotami ale również salę edukacyjną oraz szpital. W projekcie należało przewidzieć zewnętrzny wybieg dla zwierząt, który stanowił integralny i charakterystyczny element w każdej z nagrodzonych koncepcji. [AK]
W konkursie złożono 21 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.
Piotr Głowacki
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę doceniono za poszukiwanie właściwej formy budynku o tak wyjątkowej funkcji i lokalizacji. Zaproponowany układ funkcjonalny w największym stopniu wypełnia potrzeby użytkownika. Jednocześnie w opinii sądu projekt umożliwia wprowadzenie dodatkowych usprawnień technologicznych na etapie dalszych prac projektowych. Prosta bryła budynku i użycie wysokiej jakości materiałów na elewacji podnosi rangę obiektu i harmonizuje z leśnym kontekstem. Praca w sposób najbardziej elastyczny pozwala na uszczegółowienie projektu zagospodarowania działki na dalszych etapach projektu.
Kwadratura
kwadratura.waw.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę doceniono za wrażliwe poszukiwanie formy i tektoniki budynku z wykorzystaniem technologii drewnianej. Atrakcyjna forma budynku współgra z programem funkcjonalnym.
Andrzej Jurkiewicz
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za próbę wpisania obiektu schroniska dla bezdomnych kotów w kontekst kulturowy miejsca oraz za szczególne uwrażliwienie na warunki bytowania kotów.
Krzysztof Kamienobrodzki, Stanisław Ignaciuk, Zofia Stachura, Olga Leksińska
kamienobrodzki.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za próbę rozdziału funkcjonalnego dwóch zasadniczych stref funkcjonalnych obiektu oraz propozycję stworzenia obiektu o drewnianej konstrukcji i lapidarnej formie nawiązującej we współczesny sposób do tradycji budownictwa linii otwockiej.