Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.
Kalata Architekci, Anna Jach
kalata.waw.pl, annajach.ch
Nagrodę przyznano za:
Decyzje projektowe pozwalające uzyskać wysokie efekty w sferze funkcjonowania budynku, zarówno na poziomie programowym jak i relacji z kontekstem urbanistycznym. Zrealizowano ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy oraz potencjału terenu w systemie przestrzeni publicznej miasta. Forma budynku reaguje na różne skale zabudowy otaczającej tkanki miasta, honorując skalę zabytkowego zespołu synagogi Nożyków oraz białego domu, dając możliwość na realizację przestrzeni publicznej w elastyczny sposób. Jej ukształtowanie pozwala na atrakcyjny odbiór budynku z różnych otwarć widokowych. Projekt realizuje cele programowe poprzez racjonalne, przemyślane środki, zachowując i proponując program sportowy sprzyjający użytkowaniu obiektu przez użytkowników okolicznej zabudowy.
Inicjatywa projektowa
inicjatywaprojektowa.pl
Nagrodę przyznano za:
Klarowność decyzji umieszczenia trzech podstawowych bloków funkcjonalnych (Dom Kultury Śródmieście, Młodzieżowy Dom Kultury, sala wielofunkcyjna) w oddzielnych bryłach czytelnie artykułowanych zarówno z zewnątrz, jak i we wnętrzu budynku.
Właściwą skalę budynku nawiązującą do najstarszych elementów bezpośredniego kontekstu urbanistycznego – synagogi i tzw. białej kamienicy.
Prawidłową lokalizację wejść do budynku i ich czytelne powiązanie z głównymi funkcjami, ze szczególnym podkreśleniem dostępu do sali wielofunkcyjnej.
Jakub Heciak Architekci
jharch.eu
Nagrodę przyznano za:
Konsekwentnie zrealizowaną ideę zachowania charakteru cichej i zielonej enklawy w centrum miasta jako podstawowej tożsamości terenu lokalizacji nowego budynku o ważnej funkcji publicznej. Forma i wyraz architektoniczny projektowanego obiektu równocześnie eksponują rangę współczesnego budynku o funkcji kultury jak i nawiązują do kulturowej tożsamości modernistycznej struktury urbanistycznej oraz tradycji architektonicznej charakterystycznych dla tego okresu warszawskich pawilonów , a także podkreślają wartości elementów przyrody w krajobrazie kulturowym miasta.
AMC – Andrzej M. Chołdzyński
amcholdzynski.pl
Nagrodę przyznano za interesujące rozwiązanie wielofunkcyjne sali widowiskowej.
Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska
Nagrodę przyznano za intrygujące podejście do konstruowania formy.
OVO Grąbczewscy Architekci
ovo-grabczewscy.pl
Nagrodę przyznano za indywidualizm w podejściu do formy architektonicznej obiektu, w kontekście otoczenia.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Nagrodę przyznano za atrakcyjne przestrzennie rozwiązanie patia nad salą widowiskową.