Tematem przewodnim Expo 2025 w Osace zostało hasło: "Designing Fututre Societies for our lives". Temat ten ma ukierunkować wystawy Expo w stronę rozwiązywania praktycznych problemów świata. W tym kontekście, przedmiotem konkursu architektonicznego było zaprojektowanie Pawilonu, który w odpowiedni sposób budowałby wizerunek Polski. Organizator nakreślił ideę pawilonu, który miał prezentować Polskę jako kraj, zamieszkiwany przez otwarte, wykształcone i twórcze społeczeństwo. Polska miała się przy tym jawić jako nowoczesny kraj "pełen pozytywnych odniesień", "posiadający innowacyjne rozwiązania". Sama bryła Pawilonu Polski miała być nawiązaniem do kultury i tradycji Polski, a rozwiązania materiałowe być przyjazne środowisku. Organizator wkazywał przy tym, że do realizacji tych celów, powinno się wykorzystać lokalne systemy modułowe, które miały zapewnić sprawną i terminową realizację inwestycji.
Konkurs został przeprowadzony w tzw. formule flamandzkiej, do której wybrano 5 Uczestników. Podczas procedury Sąd Konkursowy prowadził warsztaty z Uczestnikami, którzy prezentowali swoje prace i rozwój koncepcji projektowej. Sąd postanowił nie przyznawać poszczególnych nagród i wyróżnień. Każdego z Uczestników nagrodzono wyróżenieniem równorzędnym. [AK]
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Uczestników Konkursu.
Wiktor Gago, ATI Architektura Technika Inwestycje, Łukasz Pałczyński
ati.waw.pl
Opis Autorów koncepcji:
To, czego możemy się nauczyć z podróży na Wschód to tamtejszej definicji natury - “Everything what is happening by itself”, co łączy się z japońskim wyrażeniem 即物的 (sokubutsu), to znaczy ‘as it is’, czyli takim, jakim jest. Takie podejście do nas samych i świata stawia antropocentryczny pogląd w defensywie, gdzie pozycja człowieka nie różni się od pozycji drzewa.
Działamy wedle możliwości własnego ciała, które ściśle związane jest z otaczającymi go warunkami. W naszym ciele cały czas zachodzi niezliczona ilość procesów, o których nie decydujemy, ani o nich nie myślimy. Ciepło, chłód, wilgoć, ruch, powietrze, zapach, światło, dźwięk, materia i grawitacja – to jak myślimy i zapominamy o tych elementach, kształtuje nasze domy i w efekcie nasze zdrowie fizyczne i psychiczne.
MFRMGR
mfrmgr.pl
Opis Autorów koncepcji:
Tematem naszego Polskiego Pawilonu na Expo 2025 w Osace są LUDZIE – POLKI i POLACY i to czym MY jako wspólnota możemy podzielić się ze Światem.
Przełamujemy zarazem stereotyp Polaka jako smutnego, poważnego, mało optymistycznego czy patetycznego, prezentując naród Polski jako posiadający wspaniałe cechy umożliwiające mu przetrwanie. Opowiadamy o POLAKACH jako społeczeństwie i ich talencie do znajdowania nowych możliwości, nieustannej kreacji, niepoddawaniu się w sytuacjach wyjątkowo trudnych a nawet wydawałoby się beznadziejnych, poprzez umiejętność oddolnego tworzenia wspólnoty – solidarności wokół idei.
Medusa Group
medusagroup.pl
Opis Autorów koncepcji:
Chcielibyśmy zaprojektować pawilon, który będzie manifestem reprezentującym ambicje Polski w transformowaniu środowiska człowieka, w kontekście zagrożeń klimatycznych i spuścizny historii przemysłu. Przemysł, napędzając cywilizację, paradoksalnie przez dziesięciolecia doprowadził do największego kryzysu współczesnego świata. Tak chełbiony i potrzebny, teraz tak znienawidzony pozostawia stale wiele blizn, odpadów czy nadprodukowanych elementów. Rozwój i degradacja, w bieżącym otoczeniu tak wielu kryzysów, najlepiej i najwyraźniej obrazuje kontekst współczesnego człowieka.
Alicja Kubicka, Borja Martinez
Opis Autorów koncepcji:
Geneza projektu narodziła się z fascynacji geometrią spirali. Figura, która inspirowała ludzkość od wieków, występuje w przyrodzie we wszystkich jej skalach: od cząstek białek po kształt galaktyk. W jaki sposób ta geometria reprezentuje dla nas polskość i jej nieodłączny duch innowacyjności? Granice terytorium Polski nie stoją na przeszkodzie, aby nowatorskie idee rozprzestrzeniały się daleko, wpływając na odległe obszary, oraz by zdobyta za granicą wiedza powracała do grawitacyjnego środka naszego narodu. W ramionach spiralnej bryły zwiedzający znajdą nawiązania do wielu wyzwań współczesnego świata, dotyczących zrównoważonej produkcji żywności, ochrony natury, redukcji emisji CO2, wytwarzania czystej energii oraz tworzenia międzykulturowego dialogu.