Przedmiotem Konkursu było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania przedpola obecnej siedziby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy ul. Podchorążych 1 w Krakowie (dawnej rezydencji królewskiej w Łobzowie, później siedziby Podchorążówki). W założeniu organziatora konkursu prace miały kontynuuować tradycję miejsca, przywracać świadomość społeczną na temat jego istnienia, uwzględniać istniejące walory przyrodniczne i w jak najlepszy sposób wykorzystywać jego potencjał widokowy. Projektowana przestrzeń miała być innowacyjna i sprzyjająca edukacji odwiedzających tj. pozwalająca na orgaznizowanie wystaw czy też warsztatów. [AK]
Do udziału w konkursie zaproszono 17 uczestników. W konkursie złożono 5 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Wojciech Sumlet Architektura
hs-a.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pierwsze miejsce przyznano za czytelne rozwiązania uwzględniające historyczne uwarunkowania, a jednocześnie mające nowoczesny charakter. Na wyróżnienie zasługuje klarowny podział na dwa typy przestrzeni. Pierwszy, z dużym zbiornikiem wodnym, wpisującym się w genius loci, a jednocześnie inkluzywny, atrakcyjny, o walorach ekspozycyjnych oraz odpowiadający na współczesne wyzwania środowiskowe. Drugi, stanowiący rozległą, otwartą łąkę, zapraszającą użytkowników do spotkań i akademickich dyskusji.
AND Investment
andinvestment.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Drugie miejsce przyznano pracy, w której zastosowano naturalistyczny układ nawiązujący do lokalnych zbiorowisk roślinnych. Walorem pracy jest też osiowa kompozycja w centralnej części, zaprojektowana jako ciąg pieszy. Nagrodę przyznano również za interesujące rozwiązania kwestii gospodarowania wodą w formie niecki retencyjnej i stawu – zbiornika retencyjnego oraz uwzględnienie w rozwiązaniach konstrukcyjno-materiałowych możliwie niskiego śladu węglowego.
Agnieszka Wartacz
Uzasadnienie wyboru pracy:
Trzecie miejsce przyznano za prawidłowe odczytanie walorów historycznych miejsca i próbę wielofunkcyjnej aranżacji terenu, uwzględniającej potrzeby różnych użytkowników.
Sara Słojewska , Marta Bil , Dorota Mróz
Uzasadnienie wyboru pracy:
Jury zadecydowało o przyznaniu wyróżnienia pracy, której autorzy poszukiwali odpowiedzi na nowoczesną interpretację włoskiego ogrodu renesansowego.