"Rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne przedstawiające sposoby kształtowania przedmiotowego nowego budynku Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, jego zabudowy i obsługi komunikacyjnej powinny uwzględniać funkcję tego budynku oraz kontekst przestrzenny otoczenia. Koncepcja powinna podkreślić potencjał, możliwości użytkowe i atrakcyjność tego miejsca, uwzględniać przede wszystkim charakter przedsięwzięcia oraz wpasowywać się pod względem architektonicznym i urbanistycznym w sąsiadujące otoczenie i krajobraz (na terenie funkcjonuje budynek Wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie a teren jest mocno zróżnicowany pod względem wysokości). Koncepcja musi kłaść nacisk na układ funkcjonalno-użytkowy budynku Wydziału Informatyki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie oraz uwzględniać uwarunkowania ekonomiczne i ekologiczne przed jakimi stają współczesne inwestycje publiczne."
Na konkurs wpłynęły 94 zgłoszenia i zostało złożonych 36 prac.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora i Uczestników Konkursu.
Heinle, Wischer und Partner Architekci
heinlewischerpartner.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za umiejętne wpisanie programu funkcjonalnego w zwartą kubaturę, ingerującą w niewielkim stopniu w istniejące ukształtowanie terenu i drzewostan. Logiczna i uniwersalna struktura budynku pozwoliła na stworzenie atrakcyjnych wnętrz publicznych w udany i czytelny sposób ze sobą powiązanych, które sprzyjają nieformalnej komunikacji pomiędzy studentami i wykładowcami. Na szczególną uwagę zasługuje rozwiązanie dolnych kondygnacji zlokalizowanych w cokole budynku, które pozwalają na integrację życia akademickiego i publicznego. Przesunięte względem siebie kubatury budynku otwierają widoki z wnętrza na otaczającą zieleń i zaprojektowane ogrody dachowe.
Młynarczyk Architekci
mlynarczyk.pro
Uzasadnienie wyboru pracy:
Liniowy Plac Wejściowy pozbawiony ruchu kołowego tworzy czytelną ulice-plac łączącą nowoprojektowany budynek z istniejącym Wydziałem Elektrycznym. Zwarty, linearny układ budynku wiąże się czytelnie z otaczającym krajobrazem za pomocą kładek, podcieni, dziedzińców, wnęk.
Racjonalny i konsekwentny układ modularny budynku jest kanwą, na której zbudowano atrakcyjny układ wielopoziomowych dziedzińców, atriów w tym wejściowy hol-amfiteatr: miejsce spotkań społeczności akademickiej, będące jednocześnie najważniejszą strefą publiczną budynku.
Prostopadłościenna bryła o czytelnej tektonice i regularnym rytmie otworów jest powściągliwa i ponadczasowa.
WXCA
wxca.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Projekt ingeruje w minimalny sposób w atrakcyjną zieloną przestrzeń kampusu. Budynek szuka harmonijnych relacji pomiędzy naturalnymi, porośniętymi drzewami wnętrzami wykorzystanymi jako niecki retencyjne, tworzące komfortowy klimat wokół budynku mający wpływ na jego wnętrze.
Centralna przestrzeń otwartego do holu dziedzińca jest nie tylko wielokondygnacyjnym warsztatem, ekspozycją, miejscem spotkań ale także ważnym elementem systemu naturalnego sposobu wentylacji budynku. Zwarta, kompaktowa bryła oraz nieznaczny stosunek powierzchni fasad do kubatury minimalizuje zużycie energii.
Zwarta pragmatyczna bryła, niewielkimi uskokami reaguje na otaczający park tworząc naturalne, przyjazne środowisko dla społeczności akademickiej. Zastosowana w projekcie cegła nawiązuje nie tylko do lokalnych tradycji budowlanych ale też do charakteru znaczących obiektów ZUT.
ROARK Studio
roarkstudio.pl
Uzasadnienie wybory pracy:
Wyróżnienie przyznano za prawidłową skale placu frontowego łączącego budynki obu wydziałów, odpowiednią do skali założenia ingerencję w tereny zielone oraz klarowne domknięcie przestrzeni kameralnego zielonego dziedzińca łącznikiem w formie wyniesionej ponad poziom terenu kładki.
Na uwagę zasługuje stworzenie atrakcyjnej przestrzeni holu i strefy wejściowej płynnie łączącej się z umiejętnie zaprojektowanym kampusem.
Arch_it
archit.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za racjonalną realizację programu funkcjonalnego poprzez zaprojektowanie kompaktowego budynku oraz zagospodarowanie terenu adekwatne do skali założenia konkursowego. Na uwagę zasługuje podłużny plac stanowiący komunikacyjny
i formalny łącznik pomiędzy wydziałami zaprojektowany z poszanowaniem zastanej na terenie zieleni przy użyciu dyskretnych i eleganckich środków.
Konsekwentna i zdyscyplinowana forma elewacji oparta na rytmie otworów okiennych wzbogacona detalem o skontrastowanej fakturze tworzy lekką i powściągliwą formę.
ZOA ARCHITEKCI
zoaarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za próbę stworzenia obiektu o przyjaznej skali zatopionego w otaczającej zieleni. Rysunek elewacji, gra światłocieni oraz przyjęta kolorystyka harmonijnie współgra z otoczeniem projektowanego kampusu.
Grupa 5 Architekci
grupa5.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za stworzenie budynku opartego na sztywnej i konsekwentnej kanwie modułowej konstrukcji. Sztywna siatka z punktowymi otwarciami oraz tarasowymi dziedzińcami wprowadza zieleń w głąb budynku. Wyodrębniona bryła hali laboratorium połączona z funkcją łącznika pomiędzy oboma wydziałami pozwala na wgląd w prace wydziału oraz stanowi pomysłowy sposób na skomunikowanie obu budynków.