Przedmiotem Konkursu zorganizowanego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe było opracowanie koncepcji nowej siedziby Instutucji. Uczestnicy Konkursu mieli za zadanie przygotować projekt adaptacji i modernizacji zabytkowego obiektu należącego do Zespołu budowlanego dawnych Koszar Mokotowskich przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Projektowana przestrzeń powinna zostać podzielona na sterfę otwartą oraz o ograniczonym dostępie. Główne funkcje jakie powinny się znaleźć w adaptowanym budynku to biurowa, magazynowa, pracowni specjalistycznych i przetwarzania danych, a także strefa recepcyjna, edukacyjno-konferencyja oraz czytelnia. Projekty powinny zostać przygototwane z poszanowaniem historii miejsca, zgodnie z wytycznymi Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz charakteryzować się wysokiej jakości architekturą wnętrz. [AK]
Do Udziału w Konkursie zakwalifikowano 50 Uczestników. Złożono 19 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
ch+ architekci
chplus.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pierwszą nagrodę przyznano za najlepsze zrozumienie struktury i warunków przestrzennych istniejącego budynku, oraz logiczne wpisanie wskazanych w regulaminie funkcji, przy możliwie minimalnej ingerencji w substancję historyczną budynku. Autorom zwycięskiej pracy udało się w sposób czytelny i funkcjonalny rozwiązać strefę wejściową i pozostałe strefy funkcjonalne. Prawidłowo odczytali i uwypuklili (poprzez dyspozycję funkcjonalną) historyczną, modularną strukturę budynku, dzięki czemu uzyskali elastyczny układ pomieszczeń, umożliwiający dostosowanie rozkładu poszczególnych funkcji.
Marcin Kwietowicz, 3MK Projekt, Pracownia Projektowa Zuzanna Bujacz-Jaworska
kwietowicz.pl, zuzannabujacz.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Drugą nagrodę przyznano za czytelne rozplanowanie funkcji w kontraście do istniejącej struktury budynku i wysoką jakość kształtowanej przestrzeni oraz za dociekliwość autorów pracy w gromadzeniu danych istotnych dla podejmowanych decyzji projektowych.
NM architekci Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski
nmarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Trzecią nagrodę przyznano za prawidłowe odczytanie historycznej struktury budynku i czytelne wpisanie w nią wskazanych w regulaminie funkcji, przy pełnym zachowaniu obecnego wyglądu zewnętrznego budynku - bryły, elewacji i dachu. Autorzy nagrodzonej pracy zachowują również znaczną część tkanki wewnętrznej budynku, jednak w rejonie drugiej klatki schodowej i windy proponują wyburzenia, których nie bronią dostatecznym uzasadnieniem.
Krzysztof Makowski, Łukasz Mużacz
muzacz.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy wyjątkowo docenił bezkompromisowość, konsekwencję i ascetyczną jednorodność pracy, zarówno w sferze merytorycznej jak i graficznej, a także proste i funkcjonalne rozwiązanie strefy wejściowej z salami publicznie dostępnymi.
Radykalna, lecz kontrowersyjna decyzja wyburzenia istotnego odcinka arkad, stanowiących oś i najbardziej charakterystyczny element budynku, nie została jednak dopełniona bezbłędnym rozwiązaniem zadań projektowych postawionych w warunkach konkursu. Na uwagę zasługuje przemyślana kompozycja zagospodarowania terenu, linearna i ascetyczna
P2PA
p2pa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy docenił próbę przekształcenia pełnej zakamarków części wejściowej budynku w jednoprzestrzenne wnętrze klarownie obsługujące najważniejsze ogólnodostępne funkcje obiektu. Autorzy wyróżnionej pracy zaprezentowali wysokiej jakości rozwiązania przestrzenne i przemyślany dobór materiałów. W sposób właściwy dla poszczególnych funkcji został wyważony udział we wnętrzach „materiałowych” adaptacji – odsłonięć cegły czy stropów odcinkowych. Na uwagę zasługuje przemyślane ukształtowanie zagospodarowania terenu.