Przedmiotem Konkursu zorganizwoanego przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie było opracowanie koncepcji dla nowego budynku laboratoryjno-biurowego przy ul. Marcina Flisa w dzielnicy Włochy. Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować obiekt dla 20 grup badawczych oraz mieszczący 7 Specjalistycznych Pracowni Aparaturowych. Zgodnie w wytycznymi Regulaminu nowy budynek powinien korzystać z odnawialnych źródeł energii, a materiały z których powstanie powinny zapewnić jej oszczędność podczas przyszłej eksploatacji. [AK]
W I Etapie Konkursu złożono 14 opracowań studialnych na 20 dopuszczonych do Konkursu Uczestników. Do II Etapu Konkursu zaproszono 5 Uczestników, z których wszyscy złożyli kompletne opracownia.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Atelier Tektura
atelier-tektura.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została doceniona za bardzo dobre, racjonalne oraz logiczne rozwiązanie rozkładu pomieszczeń. Doceniono elastyczność projektu, czyli możliwość modyfikacji rozkładu jak i rozwiązań konstrukcyjnych. Za pracą przemawia przemyślana organizacja ruchu na terenie inwestycyjnym z wykorzystaniem parkingu wewnętrznego. Sąd docenił również prostą estetyczną bryłę o dostojnym charakterze, który odzwierciedla charakter instytucji. Po względem estetyki, dobrze oceniono pomysł włączenia do fasady elementów drewnianych.
Projekt Praga
projektpraga.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została doceniona za bardzo dobrą strukturę części zawierającej biura oraz laboratoria odpowiadającą potrzebom stworzenia miejsca pracy wymagającego częstego korzystania z obu tych typów powierzchni w ciągu dnia pracy. Praca pokazuje czytelny i logiczny podział na poszczególne jednostki badawcze. Jednocześnie walorem pracy jest elastyczność rozwiązań w większości zakresu projektu – to znaczy możliwość modyfikacji w pozostających w ramach przyjętych generalnych założeń, koncepcji i pomysłu, co w szczegółach może nastąpić w kolejnych krokach w oparciu o ewentualne dalsze rozwinięcie projektu będące wynikiem rozmów z użytkownikami.
Grupa 5 Architekci, BAAS arquitectura
grupa5.com.pl, baas.cat
Uzasadnienie wyboru pracy:
Trzecią nagrodę przyznano za świeżość w podejściu do nowych środków wyrazu architektury projektowanego budynku. Rozwiązania wskazują na obiekt jako siedzibę instytucji otwartej i jednocześnie współtworzącej tkankę miejską poprzez atrakcyjną strefę publiczną. Zaproponowane rozwiązania są współczesne, tworząc architektoniczny obraz, charakterystyczny w odbiorze, a także przyjazny dla użytkowników.
Heinle, Wischer und Partner Architekci
heinlewischerpartner.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za regularny, konsekwentny i elastyczny układ funkcjonalno-przestrzenny z okrągłą, dwupoziomową salą konferencyjną w centrum i dwupoziomowym hallem wejściowym.
TŁO Michał Sikorski, BRUTHER
tlo.archi, bruther.biz
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za nieszablonowe i atrakcyjne ukształtowanie strefy wejściowej o podwójnej wysokości, która może być wykorzystywana np. w celach popularyzatorskich niezależnie od funkcji stricte naukowych oraz za prostą, intuicyjną strukturę przestrzenną.