Przedmiotem konkursu było opracowanie studialnej koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania placu Czerwonych Gitar w Gdańsku Wrzeszczu, który docelowo ma się stać wizytówką dzielnicy. Zadaniem było opracowanie jednoprzestrzennego placu publicznego z wprowadzeniem torowiska tramwajowego w ciągu ul. Klonowej. Jako zakres opracowania studialnego wyznaczono obszar od skrzyżowania ulic Lendziona i Dmowskiego, poprzez ul. Klonową, plac przy Cristalu, a także fragment al. Grunwaldzkiej do granicy Parku de Gaulle’a. [AK]
W konkursie złożono 13 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę cechują wysokie walory kompozycji urbanisztycznej oraz subtelny i elegancki pomysł na spójną wizję kształtowania przestrzeni publicznej. Zaproponowane elementy małej architektury współgrają z całym ząłożeniem urbanistycznym, tak pod względem formy, kolorystyki jak i wielofunkcyjności przyjętych rozwiązań. Ważnym aspektem wyróżniającym pracę jest odważny pomysł i konsekwencja formalno - kolorystyczna. Praca zawiera także innowacyjne rozwiązanie w postaci pionowego ogrodu deszczowego w formie instalacji ekologicznej z symbolicznych płyt w hołdzie zespołu Czerwone Gitary.
Na szczególną uwagę zasługuje dobór gatunkowy drzew subtelnie nawiązujący do nazwy plac. Pracę wyróżnia także wprowadzenie zieleni przed budynkiem dawnego Cristala.
Michał Stangel, Agata Goleśna, Michał Gałuszka, Patryk Prychodko, Krzysztof Rostański
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę wyróżnia pogłębiona analiza tematu, jest to jedyna praca, która tak szczegółowo rozpatruje detal urbanistyczny i architektoniczny, zarówno na etapie analitycznym, jak i projektowym.
Pod względem rozwiązań projektowych na uwagę zasługuje aranżacja ciągu ulicy Klonowej, wykreowanie kameralnej przestrzeni współdzielonej.
Ważnym aspektem poruszonym w pracy jest aspekt integracji społecznej użytkowników przestrzeni.
Pracę cechuje także wysoki poziom realności rozwiązań. Zaproponowano rozwiązania funkcjonalne dla większości zadań programowych wskazanych w Regulaminie konkursu.
Szymon Kulikowski, Ewa Ostrowicka, Anna Kamińska, Paulina Kwiatkowska, Tomasz Marek
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy zaproponowano nieoczywistą przestrzeń z różnorodną ofertą aktywności. Szczególną uwagę przykuwa udane wykreowanie kameralnych stref funkcjonalnych, uwzględniających zmienność w czasie roku.