Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu koncepcji studialnej dla współczesnego osiedla mieszkaniowego mogącego pełnić rolę wzorca zawierającego nowoczesne i jednocześnie przyjazne rozwiązania urbanistyczno-architektoniczne. Teren obejęty Konkursem, obejmujący 54 ha, położony jest na wschodzie Piły. W opracowaniach należało przedstawić innowacyjne i proekologiczne rozwiązania przy maksymalnym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W proponowanych układach urbanistycznych dominowała zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna przepleciona usługami komercyjnymi i publicznymi. Założenia uzupełniały przestrzenie publiczne i zielone tereny rekreacyjne. [AK]
W Konkursie złożono 11 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
AMP Architekt Michał Piech, Projekt Officyna Pracownia Architektury, LUMIOO
amparchitekt.pl, projektofficyna.pl, lumioo.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca w założeniu oddaje zaproponowaną wcześniej nazwę osiedla - Zielone Wzgórza. Projekt wkomponowany w istniejące środowisko naturalne wykorzystuje istniejącą zieleń i wprowadza mieszkańca w przyjemną zróżnicowaną tarasowo zabudowę mieszkaniową. Osiedle w założeniu samowystarczalne, wyposażone jest w funkcjonalną przestrzeń publiczną i rekreacyjną. Przewiduje wprowadzenie usług i miejsc pracy.
todos.architekci
todos.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Bardzo ciekawe i szerokie rozwiązanie zasilania osiedla z wykorzystaniem tzw. „zielonej energii”. Zaprojektowana oś komunikacyjna północ-południe, poprawnie wpisuje się w istniejący i projektowany układ komunikacyjny miasta. Bardzo ciekawe piesze połączenie na osi zachód-wschód. Ciekawa struktura zabudowy projektowanego osiedla w dużej części zachowuje istniejące tereny naturalnej zieleni „Zielonego Wzgórza”.
Michał Stangel
Uzasadnienie wyboru pracy:
Właściwe proporcje obszarów zabudowania przestrzeni publicznych i terenów zielonych. Czytelny pas ochronny wokół osiedla. Zielone tarasy i dachy na budynkach oraz szpalery drzew wzdłuż ulic osiedlowych w ciekawy sposób nawiązują do idei ,,Zielonych Wzgórz”.
Jakub Bródka, Maciej Cichowski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd Konkursowy przyznało wyróżnienie za ciekawe wkomponowanie architektury w zielone otoczenie. Centralny zbiornik wodny jest oryginalnym rozwiązaniem dla retencji wód opadowych.
Wojciech Orlewicz Architektura
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca wyróżnia się spośród pozostałych niekonwencjonalnym podejściem do budowania kompozycji przestrzennej. Promienisty układ wprowadza zieleń do wnętrza osiedla, łącząc je z otaczającą przyrodą.