Teren objęty Konkursem, położony w rejonie dawnych Zakładów Tłuszczowych, stanowi część rewitalizowanego obszaru Targówka Fabrycznego w Warszawie. Zadaniem Uczestników Konkursu było zaprojektowanie układu urbanistycznego, powiązanego przestrzennie z Targówkiem Mieszkaniowym, w którym dominowałaby funkcja mieszkaniowo-usługowa. Nagrodzone rozwiązania miały stanowić wytyczne do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego Konkursem. [AK]
Do Konkursu zakwalifikowano 178 Uczestników. Złożono 45 opracowań konkursowych.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawy.
BBGK Architekci, Dawos
bbgk.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca najpełniej odpowiada na warunki konkursu. Przyjęte rozwiązania przedstawione zostały w sposób kompletny, czytelny i atrakcyjny, zarówno pod względem graficznym jak i opisowym. Szczególnie wnikliwie przeanalizowane zostały powiązania funkcjonalne i komunikacyjne z otoczeniem terenu konkursowego.
Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz
nmarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
raca prezentuje racjonalne i atrakcyjne rozwiązanie przestrzeni publicznej we właściwej skali. W czytelny sposób oddzielony został układ powiązań pieszych i rowerowych od ruchu kołowego. Za prawidłową uznana została przedstawiona pętlowa struktura układu komunikacji oraz obsługa komunikacją publiczną (komunikacja autobusowa w pętli). Jury docenia zaproponowaną zrównoważoną strukturę programową oraz nawiązanie do charakteru miejsca przez kształtowanie układu przestrzeni publicznych z uwzględnieniem dominant - wartościowych elementów dziedzictwa, a także przez zastosowany materiał posadzki.
Mycielski Architecture & Urbanism
Uzasadnienie wyboru pracy:
Atutem pracy jest przyjęta prawidłowa struktura programowa. Przedstawiona została interesująca koncepcja wewnętrznej osi funkcjonalnej w formie traktu pieszego z aneksami programowymi. Za konieczne jury uznało znaczące zmniejszenie proponowanego parku osiedlowego. Uwagę zwraca również kształtowanie przestrzeni w oparciu o charakterystyczne dominanty oraz otwarcia widokowe na wysoką zabudowę śródmiejską. Czytelny jest też schemat komunikacyjny pozwalający na sprawną obsługę całego obszaru objętego konkursem.
Mateusz Tański
mateusz-tanski.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznane zostaje za spektakularną propozycję przestrzenną opartą na plastycznym, sylwetowym kształtowaniu struktury miasta. Jury zwraca uwagę na niewłaściwą skalę rozwiązania niedostosowaną do przyjętych funkcji i uwarunkowań terenu.
Grzegorz Brykalski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca zwraca uwagę przez zastosowane konsekwentne, rytmiczne rozwiązanie modularne, możliwe do poszerzania i powielania. Rozwiązanie jest uniwersalne i atrakcyjne graficznie, jednak odbierane jest jako teoretyczne i nie przystające do charakteru miejsca i uwarunkowań.
Łukasz Piankowski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wskazane rozwiązanie reprezentuje współczesny zachodnioeuropejski trend kształtowania zabudowy mieszkaniowej w sposób możliwie elastyczny, zróżnicowany, dostosowany do zróżnicowanych potrzeb mieszkańców. Wskazane przykładowe rozwiązania są dyskusyjne pod względem technicznym a przedstawiona koncepcja planu miejscowego uniemożliwia rozwiązanie według wskazanego modelu.ń.
PPIP - Pracownia Projektowa Janusz Pachowski
ppip.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Jury docenia odmienny, nie-ortoganalny sposób kształtowania kwartałów. Udanej propozycji kształtowania zabudowy mieszkaniowej towarzyszy niedopasowana skalą koncepcja przestrzeni publicznych z rozległym placem przyległym do ulicy Radzymińskiej.
Archiplan Studio
archiplandesign.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca otrzymuje wyróżnienie za konsekwentne, choć teoretyczne, rozwiązanie geometryczne łączące teren konkursu z otoczeniem Targówka Mieszkaniowego i Fabrycznego