Przedmiotem Konkursu zorganizowanego przez Gminę Miechów było wykonanie koncepcji nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza zbudowanej w 1931 roku. Nowy budynek hali ma za zadanie służyć różnym grupom użytkowników. W godzinach szkolnych będzie funkcjonował jako przestrzeń do prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego. Po południu poszczególne sale będą wynajmowane prywatnym użytkownikom. W nowym zespole sportowym należało zaprojektować przede wszystkim dużą i małą halę, każdą z osobnym zapleczem obsługującym. Dodatkowe funkcje, które powinny znaleźć się w obiekcie to bufet, pomieszczenia administracyjne oraz przestrzeń dla rodziców z dziećmi. Wokół budynku należało zlokalizować boisko "Orilk" oraz siłownię plenerową. Należało również przewidzieć możliwość połączenia nowego budynku z istniejącą szkołą. [AK]
Do udziału w Konkursie zakwalifikowano 95 Uczestników. Złożono 40 opracowań konkursowych.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Krzysztof Makowski, Łukasz Mużacz
muzacz.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano w uznaniu za zaproponowane rozwiązanie przestrzenne i powiązanie projektowanej hali sportowej z istniejącym budynkiem szkoły. Połączenie nowej kubatury ze starą odbywa się na poziomie podziemia oraz nad ziemią, zapewniając dostęp ze szkoły na dach projektowanej hali. Na tym dachu zaproponowano funkcje rekreacyjne i publiczne, które wzbogacą program użytkowy nie tylko szkoły, ale i otwarty dla całej społeczności Miechowa. Koncepcja nowego budynku została stworzona w sposób racjonalny, a całość zamierzenia bierze pod uwagę planowane koszty przedsięwzięcia. Zapewniono łatwy dostęp do poszczególnych elementów programu funkcjonalnego dla różnych grup użytkowników. Przyjęte rozwiązania przestrzenne sprzyjają realizacji budynku pasywnego.
ARE Stiasny/Wacławek
are.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Koncepcja budynku złożonego z osobnych, choć połączonych brył, odpowiada poszczególnym elementom programu. Budynek w zestawieniu z istniejącym gmachem szkoły podstawowej tworzy interesującą kompozycję przestrzenną, rozciągającą się wzdłuż ulicy Traugutta. Elewacje z drewna czynią z budynku hali sportowej kształt o przyjaznych skojarzeniach i przyjemny w obcowaniu. Dach nad częścią parterową ꟷ widoczny z górnych kondygnacji szkoły ꟷ został rozwiązany jako zielony taras. Należy podkreślić właściwie zorganizowany i wygodny dostęp do trybun dla widzów i boiska dla ćwiczących.
Jaime Gaztelu Gonzalez-Camino, Diego Llorente Dominguez Architektura
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za propozycję budynku właściwie połączonego z istniejącą szkołą, zarówno na kondygnacji podziemnej, jak i na poziomie terenu. Oba budynki, rozdzielone placem, tworzą interesującą kompozycję przestrzenną wzdłuż ulicy Traugutta. Rozwiązanie hallu wejściowego w projektowanej hali sportowej jest ciekawe i oferuje przestrzeń przyjazną dla odwiedzających. Wątpliwość Sądu konkursowego budzi sposób ukształtowania dachu (a w konsekwencji także sufitu) nad boiskiem do gry
Piotr Płaskowicki Architekt
pparchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu równorzędnego wyróżnienia honorowego za propozycję otwartego budynku, w którym wydarzenia odbywające się wewnątrz byłyby widoczne z pobliskiej ulicy i placu przy istniejącej szkole.
Inicjatywa projektowa
inicjatywaprojektowa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu równorzędnego wyróżnienia honorowego za koncepcję budynku o zwartej bryle i interesujących rozwiązaniach materiałowych.
Bureau Babyn Michałowski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu równorzędnego wyróżnienia honorowego za ciekawy wyraz architektoniczny konstrukcji hali.
MPP
mackow.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy zdecydował o przyznaniu równorzędnego wyróżnienia honorowego za klarowną kompozycję stworzonej z hali sportowej we właściwej relacji do istniejącego budynku szkoły.