Przedmiotem konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego była autorska koncepcja formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie w parku realizowanym przy ulicy Karmelickiej w Krakowie. Realizacja ma upamiętniać symbol niezłomnej walki o wolność i niepodległość Polski, czyli Orlęta Lwowskie - młodzież i dzieci, które spontanicznie i ofiarnie broniły miasta Lwowa w latach 1918-19. W warstwie dosłownej adresatami formy powinni pozostać mali ciałem, ale wielcy duchem i odwagą młodzi bohaterowie wojenni. Podstawowym warunkiem formalnym było, aby propozycja formy przestrzennej wpisywała się w zastany układ kompozycyjny i właściwie korespondowała z innymi elementami przestrzennymi parku. Dlatego Uczestnicy mieli w swych pracach przedstawić nie tylko dyspozycję plastyczno-artystyczną wizji formy przestrzennej, ale też przeanalizować jej lokalizację w kontekście bliskich i dalekich powiązań widokowych z pozostałymi elementami parku, dedykowanymi Wisławie Szymborskiej. [AK]
W II etapie Konkursu zostały złożone 3 prace.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Uzasadnienie wyboru pracy:
Jury postanowiło przyznać projektowi pierwszą nagrodę za stworzenie formy przestrzennej w dobitny sposób uświadamiającej nam fakt spowodowanego decyzją podjętą przez najmłodszych obywateli miasta wobec historycznego momentu zwrotnego, wyrwania lwowskich bohaterów z przynależnego im beztroskiego dzieciństwa, konieczności porzucenia nauki i bezpowrotnego przejścia w dorosłość. Wierzymy, że obecność tego pomnika w przestrzeni miejskiej Krakowa będzie dla nas wszystkich pouczającą lekcją historii o, jakże aktualnej, konieczności poświęceń dla ojczyzny, społeczeństwa i bliskich.
ARCHIGLASS
archiglass.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Jury postanowiło przyznać projektowi drugą nagrodę ex aequo za stworzenie kompozycji doskonale wpisanej w tkankę ogrodu Wisławy Szymborskiej tak, że wprzęga dookolną przestrzeń w nienachalne, a przejmujące opowiadanie o dziecięcych bohaterach Lwowa i skłania do zadumy nad niejako podskórną obecnością pamięci ich czynów w naszej codzienności.
Gdak Studio
gdakstudio.pl
Uzasadnienie wyboru pracy
Jury postanowiło przyznać projektowi drugą nagrodę ex aequo za stworzenie kompozycji rzeźbiarskiej wyrażającej nośną w swoim wyrazie Ideę wzięcia na kruche, dziecięce barki potężnego ciężaru ratowania miasta. Trzy potężne pylony, nawiązujące do trzech wież z herbu Lwowa, dzięki zastosowaniu luster, odbijają parkowe otoczenie, prze co integrują symbol dawnych wydarzeń ze współczesnością.