W Konkursie na koncepcję urbanistyczno-architektoniczą budowy budynku Sądu Rejonowego i Prokuratury Rejonowej w Końskich Uczestnicy zostali zaproszeni do składania prac przedstawiających projekty spójne i całościowe oraz wyrózniające się pod względem funkcjonalno-użytkowym i kompozycyjnym. Zaproponowane rozwiązania miały też w sposób optymalny wpisywać się w teren Inwestycji. [AK]
Wyniki opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Uczestników Konkursu.
Heinle, Wischer und Partner Architekci
heinlewischerpartner.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pierwszą nagrodę przyznano za trafne rozwiązania architektoniczno – urbanistyczne, właściwe wpisanie projektowanych budynków Sądu i Prokuratury w obszar działki i jej otoczenia z zachowaniem postawionych w Konkursie warunków. Zaproponowana przez autorów architektura, jej skala, elegancja a zarazem powściągliwość nadaje budynkom Wymiaru Sprawiedliwości należną im powagę i reprezentacyjny charakter.
Archigrest , Architektura Anna Flak, Architektura Ewa Popko
archigrest.com, architekturaaf.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Trzecią nagrodę przyznano za atrakcyjne ukształtowanie brył kompleksu Urzędów Wymiaru Sprawiedliwości z zachowaniem stosownej skali respektującej uwarunkowania istniejącego otoczenia, a także w kontekście planowanego rozwoju tej dzielnicy Końskich. Na uwagę zasługuje konsekwentne przeprowadzenie strefowania funkcji programowych i właściwe rozmieszczenie ich na kondygnacjach, czego efektem jest oryginalne zaakcentowanie w bryle Sądu przeszklonej galerii I piętra, z widocznym z zewnątrz zwartym zespołem sal rozpraw z pomieszczeniami im towarzyszącymi. Struktura projektowanego kompleksu oparta jest na konsekwentnie przeprowadzonej idei modularności, co ma swój wyraz w konstrukcji budynków, rozwiązań rzutów i elewacji, a w konsekwencji daje dużą elastyczność rozwiązań i łatwość modyfikacji.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wybory pracy:
Wyróżnienie przyznano za umiejętne operowanie tworzywem architektonicznym, utrzymanie obu budynków w tej samej skali wysokości i zbliżonej szerokości, wykształcenie wspólnego placu wejściowego oraz za ciekawe rozwiązanie elewacji, wyjątkowo eleganckiej, prostej i trwałej, pozwalającej na elastyczne formowanie podziałów wewnętrznych, równocześnie zapewniającej systemowe kształtowanie cokołów, podokienników, pasów między kondygnacyjnych i nadproży na wymaganych wysokościach a także posiadającej cechy elewacji przeciwsłonecznej i przeciwdeszczowej.
BDM Architekci
bdma.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za propozycję zintegrowania miejskiej przestrzeni publicznej – przedpola projektowanych budynków sądu i prokuratury z przyległymi terenami określonymi w miejscowym planie jako teren zieleni urządzonej o charakterze ogólnodostępnym, teren drogi publicznej dojazdowej, poprzez aranżację jej szerokiego pasa drogowego oraz poprzez propozycję zagospodarowania terenów usług administracji zamykających wnętrze urbanistyczne sugerowane w planie miejscowym.