Konkurs na koncepcję Parku Naturalnego Golędzinów w Warszawie dążył do uzyskania wytycznych dla adaptacji i modernizacji cennego przyrodniczo obszaru opracowania. Zatem celem naczelnym prac konkursowych miało być zarówno poszanowanie istniejących uwarunkowań przyrodniczych i krajobrazowych, jak i zaproponowanie rozwiązań projektowych dla wyznaczenia terenów do objęcia ochroną. Ponadto koncepcje Uczestników miały uwzględniać wzbogacenie obszaru o nowe, nieinwazyjne i wkomponowane w obecny charakter miejsca formy małej architektury, nawierzchnie i miejsca wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. W założeniu Organizatora Inwestycja ma umożliwić zatrzymanie wpływu człowieka na środowisko i ukierunkowanie ruchu. [AK]
Materiały zostały opublikowane dzięki uprejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
eM4 Pracownia Architektury Brataniec
em4.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy położono nacisk na ochronę wartości przyrodniczych przy spełnieniu wymogów konkursu, w szczególności w zakresie świadomego i konsekwentnego kształtowania rozwiązań funkcjonalno –użytkowych. Korzystnie rozwinięto dotychczasowe rozwiązania w zakresie różnorodności biologicznej, w szczególności łąki selernicowe.
Autorska Pracownia Architektury CAD
apacad.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy położono nacisk na ograniczenie przekształceń i ochronę wartości przyrodniczych przy spełnieniu istotnych wymogów konkursu. Właściwie rozwinięto dotychczasowe rozwiązania w zakresie różnorodności biologicznej, w szczególności łąki selernicowe. Niewystarczająco rozwiązano strefę wejściową przy wyjściu ze stacji drugiej linii metra. Część przyjętych rozwiązań w zakresie dostępności architektonicznej ogranicza możliwości korzystania z przestrzeni parku przez osoby o szczególnych potrzebach.
topoScape, Archigrest
toposcape.pl, archigrest.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca realizuje większość postulatów wyrażonych w wytycznych do konkursu. Zachowano sugerowane strefowanie parku. Strefa wejściowa północna (Część studialna) dość dobrze rozwiązana, gdzie wątpliwości może budzić jedynie mocno rozdrobniony układ szaty roślinnej wpływający negatywnie na komunikację i przemieszczanie się dużej liczby użytkowników metra. Ciekawie rozwiązane połączenie strefy wejściowej z parkiem poprzez ciąg pieszy zakończony widokiem łąki. Strefa wejściowa południowa (przy „Kamieniu”) zdaniem Sądu konkursowego nie rozwiązana. Strefa aktywności zaprojektowana prawidłowo z zalecanym programem. Strefa łąki rekreacyjnej spełnia oczekiwania Organizatora, aczkolwiek wątpliwości budzi lokalizowanie elementów programu skupione w południowej części łąki oraz nie w pełni uzasadniony układ ścieżek i placów przy podeście widokowym.
Zygmunt Borawski, Pracownia Architektury Krajobrazu. Marta Tomasiak
zygmuntborawski.com, pracowniaarchitekturykrajobrazu.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została wyróżniona z autorskie podejście do rozwiązania ścieżki nadwiślańskiej poprzez uhonorowanie miejsc występowania fauny. Całość opracowania oparto na poszanowaniu wartości przyrodniczych obszaru.