Plac Solidarności wraz z Pomnikiem Poległych Stoczniowców mają znaczenie szczególne dla dziejów współczesnych. Obszar placu jest wspisany do rejestru zabytków, co nałożyło na Organizatora obowiązek pochylenia się nad zadaniem rewitalizacji terenu z właściwym pietyzmem. Uczestnicy konkursu zostali zatem zaproszeni do składania opracowań studialnych, które uwzględnią zarówno ustalenia miejscowych planów zagospodarowania, jak i decyzje konserwatorskie. Poddany rewitalizacji Plac Solidarności ma być symbolicznym "sercem" dawnych obszarów przemysłowych, gdzie aktualnie powstają nowe struktury o dominującej funkcji usługowo-mieszkaniowej. Założeniem konkursu było sformułowanie rowziązań dla uporządkowania urbanistyczno-architektonicznego przestrzeni placu - która obecnie jest naznaczona śladami wielu nakładających się i często nie w pełni zrealizowanych koncepcji - mających posłużyć za wytyczne dla końcowych rozstrzygnięć projektowych. Przyjęcie studialnej formuły konkursowej miało też zachęcić Uczestników do składania projektów odważnych. [AK]
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora i Uczestników Konkursu.
40 000 zł
APA Wojciechowski
apa.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagroda została przyznana za wyraziste uporządkowanie urbanistyczno-architektoniczne placu, podzielonego na trzy strefy funkcjonalne: pamięci, zieloną i miejską. Strefę zieloną – wprowadzającą na plac zieleń miejską i parkową, wzmacniającą ramy i charakter placu, jednocześnie oddzielając go od ruchliwych ulic i łącząc z Drogą do Wolności. Strefę miejską – skupioną wokół przebudowanej, uzupełnionej ruchem tramwajowym ulicy Nowomiejskiej. Głównym elementem jest amfiteatralne wzniesienie, które wprowadza atrakcyjny element rozwijający i wzmacniający istniejącą kompozycję placu.
30 000 zł
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za przebudowę istniejącej infrastruktury drogowej, pozwalającą na stworzenie promenady pieszej wzdłuż ulicy Wały Piastowskie z najściem na pomnik od strony Dworca Głównego i wykreowanie ogólnodostępnych przestrzeni w pobliżu wejścia do budynku I LO. Przekształcenie ul. Doki w ciąg pieszy z nowym zagospodarowaniem działek otaczających dwa bloki mieszkalne. Wytyczenie trasy pieszo-rowerowej prowadzącej do „żółtego wiaduktu” w kierunku Góry Gradowej oraz zagospodarowanie terenu pętli autobusowej.
20 000 zł
Uzasadnienie wyboru pracy:
III Nagrodę przyznano za trafną propozycję urbanistycznego uporządkowania obszaru opracowania studialnego przy użyciu bardzo skromnych środków. Właściwie odczytana hierarchia programowo-przestrzenna Placu Solidarności została podkreślona i wzbogacona, dopełniona kompozycją zieleni. Nagrodzony projekt pokazuje w jaki sposób niska i wysoka zieleń mogą odmienić istniejącą przestrzeń miasta, przy ograniczonej ingerencji w jego tkankę i ograniczonym budżecie tych przekształceń.
10 000 zł
Uzasadnienie wyboru pracy:
Wyróżnienie przyznano za wprowadzenie zdecydowanej idei zwartej tkanki śródmiejskiej, tworząc cyrkularny plac z posadzką i ścianami urbanistycznymi.
10 000 zł
Uzasadnienie wybory pracy:
Wyróżnienie przyznano za wkomponowanie punktowca przy ul. Doki 1 w centralną kompozycję placu oraz oryginalną propozycję przeniesienia linii tramwajowej.