Przedmiotem konkursu, organizowanego przez Gminę Michałowiece, było przygotowanie koncepcji architektonicznej Centrum Inicjatyw Kulturalnych, które miałoby służyć lokalnej społeczności. Charakter nowego obiektu powienien zarówno sprzyjać spontanicznym sąsiedzkim spotakniom jak i umożliwiać organizację zajęć o charakterze edukacyjnym, kulturalnym czy ruchowym. W koncepcji konkursowej należało uwzględnić przede wszystkim salę warsztatową, niewielkie kino, salę dla zajęć ruchowych oraz salę widowiskową. W budynku Centrum znajdzie się również przestrzeń biurowa oraz kawiarnia. Projektowane zagospodarowanie terenu powinno umożliwiać aktywności o każdej porze roku i korespondować z proponowaną koncepcją architektoniczną samego Centrum. [AK]
W konkursie zostały złożone 52 opracowania.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Joanna Gajda, Casper Dam, Patrycja Kinga–Wójcik
Uzasadnienie wyboru pracy:
W opinii sądu konkursowego praca w największym stopniu spełniła wszystkie z czterech kryteriów podlegających ocenie realizując cele postawione przez Organizatora polegające na uzyskaniu najlepszej odpowiedzi w wymiarze architektonicznym, przestrzennym oraz funkcjonalno-użytkowym obiektu Centrum Inicjatyw Kulturalnych w Komorowie.
Autorzy pracy zaproponowali atrakcyjną, spójną wizję obiektu wpisującego się w kontekst Miasta Ogrodu Komorowa i tej lokalizacji.
W pracy dostrzeżono potencjał i kulturę Autorów wynikające ze studiów nad kontekstem, poszukiwaniem formy adekwatnej dla podmiejskiej, willowej struktury Komorowa.
Natalia Wilczak, Małgorzata Wiśniewska
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca zyskała uznanie sądu konkursowego za jej prostotę, prawidłowe odczytanie kontekstu i poprawne rozwiązania funkcjonalne. Charakteryzuje się czytelnym układem pawilonów połączonych komunikacją. Jej wyraz architektoniczny jest przyjemny w odbiorze, skontrastowanie ciemnego materiału na elewacji z jasnymi ramami okien jest zabiegiem, który zyskał uznanie Jury.
W ocenie Jury praca posiada duży potencjał i przy odpowiedniej korekcie rozwiązań funkcjonalnych i użytkowych wymienionych poniżej może być rozpatrywana jako projekt do realizacji.
Piotr Kłoskowski Architekt
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została doceniona przez Jury za jej bardzo duże walory estetyczne i doskonałe wpisanie w zastany krajobraz. Ze wszystkich nagrodzonych prac jest propozycją najmniej ingerującą w otoczenie, lecz konsekwencją tej decyzji jest rozwiązanie programu Centrum na dwóch poziomach co zostało przez sąd konkursowy uznane za rozwiązanie najmniej korzystne z nagrodzonych prac.
Praca zyskała uznanie Jury za wrażliwość Autorów w kreowaniu formy architektonicznej, syntezę i prostotę form oraz wysokie walory estetyczne.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca o bardzo czytelnie prowadzonym programie funkcjonalnym. Autorzy w sposób przemyślany rozdysponowali program Centrum lokując wszystkie ważne funkcje wokół bloku mieszczącego funkcje pomocnicze separując ich uciążliwości od programu podstawowego. Praca o wysokich walorach estetycznych, ciekawej bryle i wnętrzach.
Praca uzyskała wyróżnienie za wysokie walory funkcjonalne, jednak konsekwencją tej decyzji było uzyskanie dość rozleglej, jednoprzestrzennej bryły co w ocenie Jury uznano za walor najmniej odpowiadający charakterowi miasta ogrodu.