Przedmiotem konkursu organizowanego przez Uniwersytet Warszawski przy wsparciu Warszawskiego Oddziału SARP było wykonanie koncepcji budowy Centrum Sportu i Rekreacji oraz centrum kultury studenckiej na Kampusie Ochota UW wraz z opracownaiem terenu. Obszar opracowania jest zlokalizowany przy ul. Banacha 2a. Nowy budynek ma powstać w miejsce isteniejącego po jego rozbiórce w celu zapewnienia komfortowych warunków do uprawiania sportu oraz organizacji wydarzeń o charakterze kulturalnym. Łączna powierzchnia całkowita projektowanego obiektu miała wynieść ok. 12 600 m2. Organizator oczekiwał od Uczestników prac, które w czytelny sposób wyodrębnią:
Należało też częściowo zagospodarować dach na cele sportowo rekreacyjne, konstrukcja powinna umożliwiać adaptację jego nawierzchni na potrzeby wynikające z sezonowego zapotrzebowania, np. boiska do siatkówki plażowej, lodowiska.
Konkurs stanowił odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na zwiększenie zakresu funkcji sportowych i kulturalnych obiektu. Inwestycja będzie miała miejsce w framach programu wieloletniego pn. „Uniwersytet Warszawski 2016-2027”. [AK]
Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji - 122 100 900 zł brutto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta nie przekroczy kwoty stanowiącej 5,7% planowanego łącznego kosztu realizacji inwestycji brutto, tj. wynisie nie więcej niż 6 972 000 zł brutto
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Bureau Babyn Michałowski, Biuro Projektów Lewicki Łatak
Uzasadnienie wyboru pracy:
I Nagrodę przyznano za rozwiązanie urbanistyczne kreujące funkcjonowanie budynku Centrum Sportu w ramach Kampusu Ochota jak i przyjęte przez autora/ów decyzje projektowe samego budynku. Sąd Konkursowy docenił wyartykułowaną w pracy relację nowego budynku z budynkiem Wydziału Geologii, właściwe od niego oddalenie i wytworzenie w ten sposób przestrzeni publicznej, będącej bramą do kampusu od strony południowej.
Doceniono rozwiązania funkcjonalne skutkujące uzyskaniem optymalnego układu pomieszczeń w ramach powierzchni wskazanej w Regulaminie konkursu. Doceniono przyjęte w projekcie oszczędne środki wyrazu, będące właściwym językiem tworzenia obiektu o funkcji sportowej.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Drugą nagrodę przyznano za propozycję eleganckiej i zwartej formy obiektu, która nawiązuje architektoniczny dialog z obiektem Wydziału Geologii UW projektu Romualda Gutta. Atrakcyjny hol wejściowy w sposób właściwy integruje strefy użytkowe obiektu. Uznanie budzi próba ulokowania dużej części ogólnodostępnych funkcji na parterze budynku oraz dobra dostępność hali sportowej na poziomie pierwszym.
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za dobry układ funkcjonalny obiektu zapewniający jego sprawne funkcjonowanie. Rozwiązania architektoniczne obiektu właściwe co do zasady ogólnej, budzą wątpliwości w kontekście relacji do przestrzeni zewnętrznych oraz integracji z przestrzeniami wewnętrznymi.
22ARCHITEKCI
22architekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W przedstawionej koncepcji uwagę członków Sądu Konkursowego zwróciło trafne rozmieszczenie głównych elementów programu w ogólnodostępnym parterze budynku. W opinii Sądu Konkursowego również zaproponowana elewacja budynku jednoznacznie wskazuje na jego sportową funkcję.
CONSULTOR ARCHITEKCI
consultor.net.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W przedstawionej pracy Sąd Konkursowy zwrócił uwagę na próbę odmiennego ukierunkowania otwarcia funkcjonalnego parteru tj. budynku w kierunku ulicy Banacha.