Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez Powiat Toruński przy wsparciu SARP Oddział Toruń było wykonanie koncepcji nowego budynku biurowo-administracyjnego dla Starostwa Powiatowego, który ma powstać przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 80A w Toruniu.
Należało zaprojektować budynek maksymalnie czterogondygnacyjny, nie wyższy niż 20m i o płaskim dachu. W zakres opracowania wchodziło róznież zagospodarowanie terenu z zstrzeżeniem, że należy uwzlędnić minimu 25% powierzchni biologicznie czynnej. Organizator oczekiwał od uczestników koncepcji charakteryzujących się wysokimi walorami estetycznymi i rozwiązaniami związanymi z neutralnością klimatyczną.
Po dwóch dniach obrad Sąd Konkursowy zdecydował o nagrodzeniu pracowni TOPROJEKT z Rybnika, DOMINO grupy architektonicznej ze Szczecina, AMBIENT z Warszawy, dot architekci z Torunia, P2PA z Wrocławia oraz zespołu autorskiego w składzie: Stefan Zieliński, Ziemowit Belter, Paulina Belter, Miłosz Stopiński, Daniela Owedyk-Idziak, Łukasz Idziak. [AK]
Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji - 70 000 000 zł brutto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta nie przekroczy kwoty stanowiącej maksymalnie 3,5% planowanego łącznego kosztu realizacji inwestycji brutto i nie mniej niż 3,2% planowanego łącznego kosztu realizacji inwestycji brutto
Do udziału w konkursie zgłosiło się 66 uczestników, z którch zakwalifikowano 61. W konkursie zostały złożone 23 prace.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora oraz Uczestników Konkursu.
TOPROJEKT
toprojekt.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za czytelny układ przestrzenny, poprawne rozwiązania funkcjonalno-użytkowe, bezpieczeństwo i komfort użytkowników oraz optymalizacja kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych. Projektanci uwzględnili w pracy konkursowej warunki geologiczne w szczególności wysoki poziom wód gruntowych umiejscawiając parking na poziomie terenu pod budynkiem. Poprzez ograniczenie liczby kondygnacji, zlokalizowano podstawowe funkcje na jednym poziomie.
DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj
grupadomino.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za skuteczne zrealizowanie założenia projektu budynku charakteryzującego się „rzeczowością, transparentnością i wyważonym umiarem”. Zaprojektowano obiekt o jednoznacznym charakterze, nadający wyraz otoczeniu, bez epatowania przesadną formą czy detalem, stanowiący dla użytkowników i interesantów przestrzeń przyjazną. Zakładane rozwiązania materiałowe, konstrukcyjne i instalacyjne odpowiadają założeniom współczesnej, zrównoważonej architektury opartej na neutralności klimatycznej i minimalizowaniu wpływu na środowisko w czasie cyklu życia budynku.
AMBIENT Magdalena Pios
ambient-architects.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd konkursowy docenił zaproponowany układ urbanistyczny założenia, szczególnie zaprojektowanie odrębnych brył budynku Starostwa oraz budynku parkingu wielopoziomowego. Takie rozwiązane zapewnia możliwość etapowania realizacji inwestycji, ale także dostosowania powierzchni parkingu adekwatnie do faktycznego zapotrzebowania miejsc parkingowych, również na późniejszych etapach cyklu życia budynku.
dot architekci
dotarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pionierski przykład wykorzystania Sztucznej Inteligencji w pracy” – takim hasłem wstępu autorzy rozpoczęli prezentację swojej koncepcji. W obiekcie przewidziano zastosowanie Sztucznej Inteligencji, która wspiera pracę użytkowników budynku i ułatwia korzystanie z usług urzędu Klientom poprzez m.in. automatyczne wypełnianie wniosków. Sprawuje również kontrolę nad budynkiem, jego ogrzaniem, zużyciem energii etc.
P2PA
p2pa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Jury konkursu przyznało pracy wyróżnienie za stworzenie architektury o prostej i wysublimowanej formie, jednocześnie odpowiadającej w sposób twórczy na potrzeby i problematykę funkcjonowania nowoczesnego urzędu. Komisja konkursowa wysoko oceniła warsztat projektowy – minimalistyczne w wyrazie a przy tym ciekawe proporcje budynku przy powściągliwym doborze rozwiązań elewacyjnych i materiałów. Podział przestrzeni został dostosowany do aktywności w budynku poprzez czytelny układ funkcjonalny pozwalający na strefowanie funkcji a zarazem możliwość interakcji pomiędzy pracownikami urzędu i społeczeństwem.
Uzasadnienie wyboru pracy:
Koncepcja urbanistyczna stawia na kampusową formę kwartałową, odwołującą się do przyjaznych dla ludzi proporcji śródmiejskich. Zabudowa otacza istniejący szpaler drzew, tworząc atrium w formie parku kieszonkowego. Ta architektoniczna organizacja przestrzeni nie tylko harmonizuje z otoczeniem, ale także kształtuje przyjazny dla człowieka kontekst. Perspektywa architektoniczna podkreśla podział przestrzeni na trzy główne budynki, z każdym skoncentrowanym na innych funkcjach administracyjnych.