Przedmiotem Konkursu było opracowanie koncepcji architektonicznej rozbudowy Domu Kultury
we Włoszczowie o salę taneczną z pomieszczeniami towarzyszącymi wraz z zagospodarowaniem
terenu wokół budynku. Organizator wskazał na uwzględnienie w projektach konkursowych poszczegółnych elementów:
W konkursie złożono 12 opracowań.
PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne
architektpsba.pl
Uzasadnienie wybory pracy:
Za najbardziej atrakcyjne rozwiązanie architektoniczne obiektu, jego walory wizualne i użytkowe.Na szczególne podkreślenie zasługuje właściwa skala obiektu w stosunku do obiektu istniejącego przy równoczesnym powiązaniu funkcjonalnym i przestrzennym w poziomie parteru dwóch przestrzeni publicznych - w strefie przyulicznej - placu przedwejściowego oraz kina letniego na granicy z terenem otwartym parku. Obiekt sali tanecznej z zapleczem, zlokalizowany na pierwszym planie - poprzez współczesną minimalistyczną stylistykę, nadaje istniejącemu budynkowi domu kultury nowy wyraz, odpowiedni dla rangi tego typu obiektu użyteczności publicznej oraz aspiracji i oczekiwań Inwestora.
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za interesujące i odważne rozwiązanie zasadniczej funkcji obiektu w części podziemnej, z jednoczesnym stworzeniem użytkowego dachu. Jury zwróciło uwagę na czytelność i prostotę funkcji oraz jej powiązanie z podziemną częścią istniejącego obiektu. Doceniona została oszczędność Architektury i nawiązanie do pierwotnego kształtu elewacji Domu Kultury.
TENTA ARCHITEKCI
tenta.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za odmienne zagospodarowanie przedmiotowego terenu oraz za wykorzystanie większości istniejących uwarunkowań dających ekonomiczny atut tej koncepcji. Usytuowanie nowoprojektowanego budynku po stronie wschodniej izoluje akustycznie sąsiadujący cmentarz od wykreowanej przestrzeni sceny plenerowej, a tereny otaczającego parku od strony północnej i wschodniej stanowią dodatkowy bufor pomiędzy strefą kultu zmarłych a strefą rekreacyjną. Uwagę zwraca również połączenie planowanej rozbudowy z istniejącym budynkiem poprzez szklany łącznik pełniący funkcję wejścia i komunikacji wykorzystując istniejące w tym rejonie pomieszczenia kotłowni oraz piony komunikacyjne, tym samym ingerencja w istniejącą elewację nie jest duża. Widownia dla sceny plenerowej wykorzystuje istniejące ukształtowanie terenu i stanowi spójne połączenie funkcji budynkowych z otaczającą zielenią parkową. Zielona elewacja projektowanego budynku łączy kubaturę domu kultury z przestrzenią parku ale także jest jego atrakcją. Reprezentacyjny plac od frontu wprowadza stopniowo użytkowników w kolejne przestrzenie otoczenia domu kultury dając wiele możliwości ich wykorzystania.
PPW PROMEX
promex.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za ciekawy sposób zagospodarowania i poszukiwania wykorzystania potencjału przedmiotowego terenu, aby stworzyć możliwość rozkwitu życia społecznego i kulturalnego miasta, czyli podwalin do kompleksowej rewitalizacji centrum Włoszczowy. Wyjście od schematu „wachlarza” stworzyło atrakcyjne zagospodarowanie z dominantą-drzewem na placu wejściowym, sceną miejską i sceną parkową z sezonowym zadaszeniem i amfiteatralną widownią w otoczeniu istniejącej zieleni i ciągów pieszych
Jakub Magoń Pracownia Architektoniczna
jmpa.net
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za proste rozwiązania funkcjonalne, ciekawe rozwiązanie zadaszonego kina letniego i próbę uporządkowania przestrzeni publicznej wokół domu kultury. Na uwagę zasługuje podporządkowanie nowej kubatury i funkcji istniejącemu budynkowi, wykorzystujące istniejące wejścia, foyer i miejsca przeznaczone na gastronomię, które łączą dotychczasowe funkcje z nowoprojektowanymi. Kubatura Sali tanecznej stwarza atrakcyjne możliwości doświetlenia wnętrza i kontaktu wizualno-funkcjonalnego z otaczającym parkiem.