Muzeum Nardowe w Warszawie położnone jest w centrum miasta przy Al. Jerozolimskich. Jest jedym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Założenie powstało jako rezultat zamkniętego konkursu architektonicznego (1926 r.), w którym zwyciężył Tadeusz Tołwiński. Obecnie Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 800 000 dzieł sztuki, a jego kolekcja nadal sie powiększa. Z powodu uwarunkowań historycznych budynku niemożliwe jest zapewnienie wszystkim zbiorom odpowiedniech i jednocześnie zróżnicowanych warunków w jakich powinny być przechowywane.
Zorganiowany przez Muzeum Narodowe oraz ZG SARP konkurs na opracowanie projektu Centrum Konserwatorsko-Magazynowego miał na celu uzyskanie koncpecji budynku, który spełniałby rygorystyczne normy wymagane przy przechowywaniu dzieł sztuki. Ponad to w nowym obiekcie należało przewidzieć przestrzeń na digitalizację zbiorów, ich konserwację oraz miejsce przeznaczone na pracę naukową.
Centrum Konserwatorsko-Magazynowe ma powstać na tyłach istniejącego Muzeum - w Parku nad Książęcem, jako pawilon zanurzony w istniejącej zieleni. W wytycznych konserwatorskich podkreślono znaczenie sharmonizowania nowego obiektu z istniejącą architektrą Muzeum oraz użycie szlachetnych materiałów przy projekcie elewacji.
Dzisiaj niedostępna przestrzeń Parku, na której ma powstać budynek, ma zmienić swój charakter na społeczny, którego funkcja zostanie wzmociona salą wystawową i kawiarnią zlokalizowaną w nowym Centrum Konserwatorsko-Magazynowym. [AK]
Konkurs w formule jednoetapowej rozpoczął się w lutym 2022 r. Złożono w nim 28 prac konkursowych.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości oraz za zgodą Uczestników Konkursu.
P2PA
p2pa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
"Zwycięski projekt pracowni P2PA wyróżnia się harmonijnym wpisaniem w przestrzeń ogrodu otaczającego Muzeum, a także proporcjonalnym powiązaniem z bryłą Gmachu Głównego. Struktura przestrzeni budynku została podporządkowana zasadzie przenikania i współgrania otwartych i zamkniętych sześciennych brył, co pozwala na swobodne kształtowanie potrzebnej przestrzeni wnętrza, a w przyszłości umożliwi budowanie nowych powiązań funkcjonalnych.