Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości było wykonanie koncepcji Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 roku, które ma powstać w rejonie Wzgórza Św. Wojciecha. Działka zlokalizowana jest na terenie dawnego Lodowiska Bogdanka, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej. Poza samym kompleksem Muzeum w opracowaniu należało również uwzględnić zagospodarowanie terenu, w tym określenie zakresu, w jakim zabudowa przyszłego muzeum może wkroczyć na wskazany teren zielony, który ma stanowić parkowe zaplecze obiektu. Organizator oczekiwał od Uczestników propozycji rozwiązań integrujących nowy zespół muzealny z pobliskimi, ważnymi
historycznie, przestrzeniami i obiektami (np. kościołem Św. Wojciecha z kryptą zasłużonych Wielkopolan, kościółem i klasztorem Karmelitów Bosych, cmentarzem zasłużonych Wielkopolan, pomnikiem Armii Poznań i niedaleką Cytadelą). W koncepcjach należało również uwzględnić strefę ochrony konserwatorskiej.
Inwestycja jest obecnie w trakcie realizacji. Pod koniec 2023 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego podpisano umowę z generalnym wykonawcą - firmą Adamietz ze Strzelec Opolskich. Według założeń budowa ma potrwać 30 miesięcy. [AK]
Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji - 105 000 000 zł netto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta - 3 800 000 zł netto
W I etapie konkursu zostały złożone 43 prace.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Uczestników Konkursu.
WXCA
wxca.pl
Fragment opisu autorskiego:
Sukces Powstania Wielkopolskiego jest więc efektem podtrzymywania narodowej tożsamości, u podstaw której leży współpraca, integracja i systematyczne budowanie więzi. Potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem i wspólnego działania jest bazą do stworzenia muzeum, którego sercem jest plac – przestrzeń wymiany myśli, publicznej debaty i dialogu pogłębiającego społeczne relacje. Jego okrągła forma odwołuje się do pierwotnych gestów wyrażających tworzenie zbiorowości, tym samym w sposób naturalny skłania do integracji. Wokół placu zgrupowane są poszczególne funkcje muzeum, które w największym stopniu gromadzą i łączą ludzi. Forma muzeum budowana jest przez kilka kameralnych obiektów, które swoją skalą tworzą miejsce przyjazne człowiekowi i zachęcają do zatrzymania się na dłuższą chwilę.
JEMS Architekci
jems.pl
Fragment opisu autorskiego:
Praca u podstaw, patriotyzm wyrażający się w konsekwentnej pracy, upór i trwanie, codzienne kultywowanie polskości i bezimienne bohaterstwo to fundament pod skuteczność powstańczego czynu budowany przez półtora stulecia. Przekazowi o nim służyć ma próba odczytania „genius loci”, w której nie ma miejsca na monumentalność, oryginalność, czy epatowanie formą.
CDF Architekci
cdf.net.pl
Fragment opisu autorskiego:
Jednym z pierwszych kroków było przecięcie bryły, które umożliwia połączenie placu Muzealnego od strony ul. Północnej z Głównym Placem Muzealnym w Parku Niepodległości. Plac Muzealny od strony ul. Północnej jest kompozycyjną kontynuacją skweru z pomnikiem Armii Poznań i stanowi główną strefę wejściową do budynku. To właśnie północna fasada muzeum jest tą najbardziej eksponowaną. Aby podkreślić jej wagę wprowadzono dominantę przestrzenną na skrzyżowaniu ważnych osi widokowych, poprzez nadwieszenie części bryły. Umożliwiło to wizualne domknięcie placu od strony wschodniej.