"Przedmiotem Konkursu jest opracowanie kuratorskiego projektu wystawy/instalacji (...) do realizacji w pawilonie polskim, prezentowanej w ramach London Design Biennale 2025. Projekt powinien prezentować polską myśl projektową, a także odpowiadać specyfice i tematowi przewodniemu London Design Biennale 2025 tj. „Surface Reflections”. (...) Sukcesy polskich wystaw na kolejnych odsłonach London Design Biennale to potwierdzenie jakości, atrakcyjności i kreatywności rodzimego designu. Główny medal na ubiegłorocznym wydarzeniu to zobowiązanie i wysoko zawieszona poprzeczka dla uczestników, którzy zgłoszą swoje pomysły w tegorocznym konkursie. Tym samym Instytut Adama Mickiewicza wypełniając misję prezentacji i promocji polskiej kultury za granicą, otwiera po raz kolejny możliwość zaprezentowania na jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych na świecie pomysłowości, otwartości, oryginalności i profesjonalizmu polskich twórców. (...) Zakres opracowania Pracy Konkursowej powinien zawierać:
Organizatorzy zapraszają na spotkanie konsultacyjne online z jednym z kuratorów zwycięskiej wystawy na London Design Biennale 2023 – Michałem Sikorskim – we wtorek, 11 czerwca o godz. 16:30."
Maksymalny planowany koszt realizacji - 430 000 złotych brutto
Uzasadnienie wyboru pracy:
„Zapis czekania” to praca, która przedstawiając tworzenie ornamentów snycerskich jako metodę pomiaru czasu, w idealny sposób wpisuje się w temat przewodni Biennale. Nawiązuje do powszechnie znanego doświadczenia, jakim jest czekanie oraz zachęca do refleksji na temat powierzchni zdarzeń. Fascynujący i mało znany jest też kontekst naukowo-historyczny projektu oraz ukazanego w nim języka ornamentu-graficznego, ale też materialnego i pięknego. W czasach, kiedy dysponowanie wolnym czasem, czy wręcz nuda, dla wielu stają się luksusem, daje to nam bogaty materiał do przemyśleń. Praca jest bardzo polska, ale i uniwersalna, co sprawia, że idealnie pasuje do międzynarodowego biennale.