Przedmiotem konkursu organizowanego przez Miasto Stołeczne Warszawa przy współpracy Zarządu Pałacu Kultury i Nauki było wykonanie koncepcji modernizacji terenu w południowo-wschodnim narożniku Parku Świętokrzyskiego, zlokalizowanego w Centrum Warszawy. Należało zaproponować rozwiązania, które zarówno znacząco zwiększą powierzchnię zieleni, jak i podniosą jej jakość w ramach uzupełnienia założenia parkowego, przy jednoczesnym zachowaniu sportowo-rekreacyjnego charakteru obszaru opracowania. Ze względu na wysoką dostępność Parku Świętokrzyskiego dla wszystkich mieszkańców aglomeracji Warszawskiej oraz ogólnopolską rozpoznawalność budynku Pałacu Kultury i Nauki, od Uczestników oczekiwano prac konkursowych odpowiadających współczesnym trendom projektowania przestrzeni publicznych oraz uwzględniających długofalowe wyzwania wpływające na środowisko naturalne oraz mieszkańców miasta. Zrealizowana w wyniku konkursu przestrzeń ma charakteryzować się wysokiej jakości zagospodarowaniem, które może być punktem odniesienia nie tylko dla innych miejsc projektowanych w Warszawie, ale też na terenie miast w całej Polsce. [AK]
Maksymalny szacunkowy koszt realizacji inwestycji - 12 000 000 zł brutto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta (opracowanie dokumentacji projektowej w zakresie niezbędnym do realizacji inwestycji oraz pełnienie usług, w tym nadzoru autorskiego) nie przekroczy kwoty stanowiącej 3% kosztu realizacji Inwestycji brutto
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Uczestników Konkursu.
Studio Widoki Łukasz Stępnik, Lawa Pracownia Architektury Krajobrazu Łukasz Kowalski
instagram.com/studio.widoki, la-wa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za najlepsze rozwiązania kompozycyjne i architektoniczne w zakresie zagospodarowania dotychczas zdegradowanego narożnika ulic i włączenia go w przestrzeń parku. Nawiązując do pierwotnej kompozycji tego fragmentu Placu Defilad, udało się stworzyć pomost pomiędzy zespołem budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i planowanego Teatru Rozmaitości, a zaprojektowaną i funkcjonującą już częścią Parku Świętokrzyskiego. W koncepcji uwypuklono jednocześnie wagę zwiększania bioróżnorodności, kształtowania mikroklimatu miejsca i idei przenikania się natury i infrastruktury rekreacyjno-sportowej.
RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa
krajobraz.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za konsekwentnie zrealizowany pomysł zintegrowania narożnika z przestrzenią Parku Świętokrzyskiego, a także za bardzo dobrą i przemyślaną propozycję projektu zieleni oferującą zacienione i nasłonecznione miejsca odpoczynku i rekreacji. Autor wykazał się również wrażliwością na obecność zwierząt na terenie parku proponując wiele rozwiązań poprawiających ich dobrostan. Interesujący jest pomysł wprowadzenia dodatkowej ścieżki biegowej, okalającej park i wpisującej się w już istniejący układ ścieżek na pozostałym terenie. Atrakcyjnie rozwiązana została strefa alei prowadzącej do ul. Świętokrzyskiej, w której dzięki małej architekturze odwołującej się do formy chętnie używanych kolistych ławek, zaproponowano wprowadzenie „wypoczynkowych pokoi”.
JAZ+Architekci, Szelest pracownia krajobrazu
jazplus.pl, szelestpracownia.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za autorskie i rzeźbiarskie opracowanie stref służących aktywnej rekreacji oraz atrakcyjną i poprawnie rozwiązaną propozycję dla sportów rolkowych.
Jędrak-Kościesza pracownia projektowa
instagram.com/jedrak_kosciesza
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za klarowną kompozycję przestrzeni i stonowany wyraz architektoniczny proponowanych rozwiązań, nawiązujący do logiki Placu Centralnego.