"W poszukiwaniu centrum miasta z prawdziwego zdarzenia. Miasta młodego, powstałego na początku lat 50. XX wieku poprzez połączenie kilku mniejszych osad. Miasta o bogatej historii gospodarczej. Różne przestrzenie publiczne odznaczają się wyraźnie w jego tkance: skwer, ulica, plac. Ale gdzie jest centrum? Kolejne lata to kolejne warsztaty, rozmowy, spotkania, badania, analizy, konsultacje z mieszkańcami i mieszkankami. Ostatnie przeprowadzone przez Fundację NaprawSobie Miasto. A przestrzeń nie czeka, zmienia się z roku na rok. Zmieniają się szanse i możliwości,których nie chcemy już więcej zgubić. W konkursie architektonicznym chcemy odszukać je i rozwijać. Myszków rozwija możliwości."
Konkurs dotyczący rewitalizacji zakładał kompleksowy projekt zagospodarowania cantrum Myszkowa oraz przebudowę i remont dawnego budynku dworca autobusowego, który ma pełnić funkcję biblioteki publicznej. W konkursie założono również budowę nowego obiektu usługowego, przeznaczonego na wynajem.
W konkursie złożono 23 opracowania.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
4am architekci
4am.com.pl
Pierwszą nagrodę przyznano za:
Najlepszą identyfikację problemów przestrzeni objętej opracowaniem.
Dobre powiązania komunikacyjne w obszarze opracowania uwzględniające oczekiwania użytkowników.
Przyjęcie właściwej skali podziału na elementy funkcjonalno-przestrzenne: placu przed dworcem jako głównego elementu założenia, otoczenia biblioteki jako strefy zieleni, ulicy Kościuszki z silnym powiązaniem z przejściem podziemnym pod torami kolejowymi.
Trafną lokalizację centrum przesiadkowego ze wzorowym powiązaniem poszczególnych elementów: parkingu, przystanków, dojścia do dworca kolejowego.
Rozwiązanie realne i podnoszące jakość przestrzeni wokół węzła komunikacyjnego.
Dobudowę nowego, niewielkiego elementu funkcjonalnego do budynku „A” z zachowaniem autonomii historycznej części obiektu.
Przyjęcie właściwej skali inwestycji dla budynku „B” i dobrze wpisane w otaczającą przestrzeń z podziałem na segmenty ułatwiające etapowanie przedsięwzięcia.
Czytelność i kompleksowość informacji zawartych w pracy.