W I etapie Konkursu złożono 29 opracowań. Do II etapu zaproszono 5 Uczestników, z których wszyscy złożyli prace konkursowe.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
RS Architektura Krajobrazu
facebook.com/RSArchitekturaKrajobrazu
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca ta w najlepszy sposób odpowiada na potrzeby miejsca, prawidłowo akcentując otwarcia widokowe ale i poszukując indywidualnego charakteru miejskiego parku. Wysoko oceniono aspekty kompozycji i estetykę rozwiązań projektowych. Na uwagę zasługuje atrakcyjna forma terenowych schodów łączących strefę gastronomii budynku handlowego ze strefą rekreacji w zieleni. Autorzy zaproponowali czytelny podział funkcjonalny, jednocześnie z wyczuciem odpowiadając na potrzeby różnych grup użytkowników. Teza pracy, znalezienia symbiozy pomiędzy potrzebami ludzi i środowiska przyrodniczego, realizowana jest poprzez zastosowane rozwiązania projektowe w sposób konsekwentny, spójny i efektywny. Jury doceniło dobór rozwiązań proekologicznych, w tym również ekonomikę tych rozwiązań.
Julian Żmijewski, Andrzej Jaworski, Zuzanna Masse-Deda
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za wyrazistą, atrakcyjną i klarowną kompozycję przestrzenną parku. Dwie przeplatające się ścieżki tworzą one uzupełniającą się opowieść oferując użytkownikom różnorodne formy spędzania czasu w zieleni. Istotnym elementem krajobrazu, łączącym poszczególne strefy jest woda w różnorodnych zbiornikach składających się na złożony system retencji wód deszczowych. Praca zawiera zapowiedź atrakcyjnych rozwiązań małej architektury. Zastosowane rozwiązania projektowe cechuje wysoka jakość co uzasadnia również wyższe koszty eksploatacyjne.
Piotr Hardecki Architekt, ABIES Architektura Krajobrazu, Maciej Nonas
Uzasadnienie wyboru pracy:
Na szczególną uwagę zasługuje wrażliwe połączenie kontrastujących ze sobą elementów naturalnych, nieomal pierwotnych z krajobrazem przekształconym przez człowieka. Przestrzeń organizowana w sposób organiczny, wynikowy, wykorzystujący naturalne ukształtowanie terenu. Autorzy stworzyli warunki do wykształcenia się lokalnego ekosystemu. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu sił natury, rozwiązania te cechuje mały koszt inwestycyjny jak i później niewielkie nakłady na eksploatację.
Usługi Projektowe Jakub Gołębiewski, Romea Muryń, Hanna Chernat, Ievgen Chernat, Paulina Cieślik
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca wyróżniona za szeroką analizę kontekstu sąsiadujących terenów zielonych oraz dostępności komunikacyjnej oraz niezwykle odważną i wyrazistą formę parku. Na uwagę zasługują rozwiązania poświęcone edukowaniu użytkowników – promenada na krawędzi centralnego okręgu oraz autorskie rozwiązania w zakresie małej architektury – indywidualnie zaprojektowane konstrukcje drewniane. Praca z wyróżniającym się wyczuciem traktuje rozwiązania materiałowe oraz dobór gatunkowy roślinności – wszystko w celu odtworzenia naturalnego mazowieckiego krajobrazu.
Palmett
palmett.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Interesująca koncepcja oparta o tytułowe przemiany – krajobrazu, sposobów użytkowania, w oparciu o sezonowość, zmienne warunki atmosferyczne oraz brak podziałów funkcjonalnych i zmieniających się aktywności. Interesująco i wyraziście wpisana w „miękką tkankę” parku obwodowa, multifunkcjonalna promenada. Na uwagę zasługuje czytelna forma parku zawierająca strefę wejściową, strefę mikrolasu, strefę placu – leja wodnego oraz otwartego krajobrazu. Praca wyróżniona za ciekawe rozwiązywanie problemów związanych z błękitno – zieloną infrastrukturą, nacisk na walory edukacyjne, bioróżnorodność oraz elastyczność rozwiązań przestrzeni.