Celem konkursu, organizowanego przez Gminę Pisaeczno, było uzyskanie koncepcji architektonicznej dla zespołu basenów, które dopelniałyby ciąg rekreacyjno - przyrodniczy wzdłuż rzeki Perełki. Od uczestników konkursu oczekiwano nowoczesnej formy architektonicznej projektowanego obiektu oraz energoefektywnych i proekologicznych rozwiązań. W koncepcji konkursowej należało zaprojektować basen kryty z saunarium oraz zespół kąpielisk otwartych natomiast w zakresie studialnym należało przedstawić koncepcję zagospodarowania najbliższych terenów, która uzupełniałaby ofertę sportowo - rekreacyjną okolicy. [AK]
Do Konkursu zakwalifikowano 68 Uczestników. Złożono 22 opracowania.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Maciej Popławski Pracownia
p2pa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Sąd Konkursowy przyznał I nagrodę pracy 006 za właściwe ujęcie skali obiektu i przyjęte rozwiązania materiałowe w kontekście lokalizacji nowej inwestycji. Użycie prostych w formie i powściągliwych środków wyrazu, będących we właściwej relacji z sąsiednią zabudową i otaczającą budynek przyrodą, świadczy o wrażliwości i wysokiej kulturze projektowej autora/ów nagrodzonej pracy. Zastosowana siatka modułu konstrukcyjnego 4×4 m stała się podstawą do ukształtowania zarówno czystej w formie bryły budynku, klarownych rzutów jak i eleganckiego układu przestrzennego, w których we właściwych proporcjach i relacjach zawarto program funkcjonalny obiektu.
NM architekci Tomasz Marciniewicz
nmarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W projekcie części studialnej uwagę zwraca właściwe wpisanie różnych funkcji sportowo-rekreacyjnych, wypoczynkowych i edukacyjnych w otaczający krajobraz, z czytelnym wyodrębnieniem strefy wzajemnie powiązanych ze sobą terenowych urządzeń sportowych.
W części realizacyjnej – podkreślona i interesująco zorganizowana strefa wejścia do budynku. Sam obiekt trafnie definiuje znaczenie i styl nowego budynku sportowego w Piasecznie, jakkolwiek jego skala budzi wątpliwości.
Jarosław Kozikowski, Adrian Kozikowski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę wyróżnia charakterystyczne rozrzeźbienie budynku. Każda z tworzących go brył zawiera jedną z funkcji basenu co daje poczucie kameralności zarówno w każdym wnętrzu jak i w zakresie całego obiektu.
Budynek jest wyraźną i właściwą odpowiedzią na trudny kontekst miejsca, niemniej w odczuciu Sądu zlokalizowany jest zbyt blisko ul. Mazurskiej, niewłaściwie także zaakcentowano narożnik od ul. Mazurskiej i Chyliczkowskiej.
Filip Zieliński, Grzegorz Tracz
favoffice.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Autorzy wyróżnionej Pracy nr 002 dokonali szerszej analizy powiązań terenu , w którym widzą potencjał na stworzenie kampusu sportowego przy zachowaniu ciągłości terenów zielonych. Zauważono szerszy kontekst powiązania z centrum Piaseczna i parkiem miejskim proponując ścieżkę aktywności wzdłuż cieku Perełki. Racjonalnym argumentem za ideą stworzenia wielofunkcyjnego kampusu sportowego wzdłuż ulicy Chyliczkowskiej są zyski finansowe od szerszej grupy odbiorców innych form aktywności w obrębie kampusu.
DOMINO Grupa Architektoniczna Wojciech Dunaj
grupadomino.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca nr 3 zwróciła uwagę Sądu nowatorskim podejściem do bryły budynku i trafnym zagospodarowaniem terenu studialnego. Odkrycie kanału deszczowego wykreowało spacerową, zieloną oś, oddzielającą parkingi od terenu o funkcji rekreacyjnej. Zaprojektowano atrakcyjny hol i dobrze rozwiązano strefowanie funkcji z ciekawym rozplanowaniem poszczególnych basenów w nawiązaniu do kształtu budynku. Bardzo atrakcyjna jest wydzielona strefa saunarium. Przemyślano również obsługę osób niepełnosprawnych. Basen kryty dobrze powiązano z basenami letnimi i zaprojektowano ładną, pochyloną strefę plażową.
ILMM Limited
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy możemy odnaleźć kreatywne poszukiwanie formy, projektowanej dla użytkownika z poszanowaniem otoczenia lecz wypowiedz ta nie jest skończona. Zarówno opracowanie studialne jak i realizacyjne cechuje się trafnością opartą na dużej wrażliwości w budowaniu nastroju przestrzeni, nowatorskim spojrzeniu w zestawianiu architektonicznych środków wyrazu: przestrzennych, materiałowych jak też graficznych.
W układzie urbanistycznym terenu studialnego autorzy proponują wykreowanie przestrzeni odciętej od ulicznego zgiełku miasta. Projekt generuje poza fizycznym, również psychologiczny proces przejścia pomiędzy diametralnie różnymi środowiskami przy użyciu prostych środków przestrzennych.