Celem konkursu organizowanego przez Gminę Michałowice, było uzyskanie koncepcji architektonicznej dla energoefektywnego zespołu przedszkolnego. Nowoczesne obiekty mają zastąpić istniejące budynki obecnego przedszkola w Michałowicach. W opracowaniu konkursowym należało przewidzieć sale dydaktyczne dla 7 grup oraz uzuepłniające funkcjonalnie takie jak sala gimnastyczna czy widowiskowa. Projektując zagospodarowanie terenu należało uwzględnić istniejące uwarunkowania krajobrazowe i zachować jak najwyższy współczynnik powierzchni biologicznie czynnej.
Przedmiotowa inwestycja jest jedną z dwóch bliźniaczych planowanych w Gminie. [AK]
Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie złożyło 176 uczestników, z których dopuszczono 173. Złożono 56 opracowań konkursowych.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
2pm
2pm.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Projektowany budynek jest oszczędny w środkach wyrazu, które konsekwentnie zostały użyte na zewnątrz jak i we wnętrzach budynku. Cechuje się uniwersalną prostotą i przejrzystością idei adekwatną dla jego funkcji i lokalizacji. W sposób bardzo klarowny, został zaprojektowany układ funkcjonalny budynku. Na szczególne podkreślenie zasługuje lokalizacja wszystkich sal dla dzieci na kondygnacji parteru. Sale te w jednakowy sposób zostały doświetlone naturalnym światłem. Dopracowania i uszczegółowienia wymagają rozwiązania dotyczące ewakuacji w obiekcie i szczegółowe rozwiązania funkcjonalne.
Alicja Rudowska, Pamela Krzyszczak, Martyna Dryś
Uzasadnienie wyboru pracy:
Zaprojektowany budynek odznacza się delikatną, lekką i nienarzucająca się architekturą, która bardzo trafnie wpisuje się w kontekst lokalizacji. Wysoko oceniono główne dyspozycje funkcjonalne i charakter wnętrz z przestronnym, przyjaznym centralnym hallem. Sala rekreacyjna i gimnastyczna oraz jadalnia zostały wydzielone w formie zespołu pomieszczeń na parterze co pozwala , na ich dogodne użytkowanie w ramach programu przedszkola, a także poza godzinami jego pracy przez lokalną społeczność. Dopracowania i uszczegółowienia wymagają rozwiązania dotyczące ewakuacji w obiekcie i szczegółowe rozwiązania funkcjonalne.
WXCA
wxca.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca odznacza się ciekawym wyrazem architektonicznym i szczególnymi wartościami z zakresu projektowania zrównoważonego. Kształt budynku został przełamany, tworząc kompozycję dwóch brył, przykrytych płaszczyznami pogrążonych dachów. Decyzja o przełamaniu bryły oraz zorientowaniu skrzydła, mieszczącego sale dla dzieci bezpośrednio na południe, wpłynęła pozytywnie na ekspresję bryły budynku, jednocześnie utrudniając zaprojektowanie czytelnego układu komunikacji pionowej. Wątpliwości sądu wzbudziły ponadto niektóre decyzje funkcjonale, które nie w pełni odpowiadają wymaganiom przyszłego użytkownika.
Jakub Wójtowicz, Filip Zieliński, Jacek Gorczyca
favoffice.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
W pracy zaproponowano adekwatną formę przestrzenną budynku z wcięciami ukształtowanymi w miejscach istniejących drzew. Jednocześnie obiekt stanowi zwartą bryłę o współczynniku kształtu 0,3. Funkcja budynku została rozplanowana w sposób klarowny i przyjazny z otwartym jasnym hallem głównym. Na wyróżnienie zasługuje sposób rozplanowania i program zaproponowany w zagospodarowaniu terenu ogrodu i otaczających terenów. Doceniono przyjazny charakter obiektu, który dobrze wpisuje się w otaczającą zabudowę, a także atrakcyjny i klarowny sposób rysunkowej prezentacji rozwiązań.
Michał Bamberski, Tomasz Sęczek
Uzasadnienie wyboru pracy:
Budynek oparty na planie krzyża, który w naturalny sposób dzieli powierzchnię na trafnie zaprojekowane bloki funkcjonalne. Rozczłonkowana forma nie wpływa jednak korzystnie na energoefektywność obiektu. Na wyróżnienie zasługują rozwiązania przestrzeni wewnętrznej z integrujących hallem zorganizowanym wokół dziedzińca. Decyzja o lokalizacji budynku w miejscu istniejącego przedszkola minimalizuje ingerencję w istniejące środowisko przyrodnicze. Doceniono prosty i konsekwentny pomysł kształtowania elewacji, poprzez wykorzystanie powtarzalnego elementu kwadratowego okna.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca odznacza się klarowną formą i układem funkcjonalnym oraz wysoką wartością estetyczną zaproponowanych rozwiązań. Prosta i konsekwentna architektura budynku, urozmaicona została mocnym elementem, w postaci zadaszenia „rozcinającego” optycznie budynek i stanowiącego granicę pomiędzy dwoma rozwiązaniami faktury elewacji. Wysoko oceniono czytelny układ przestrzenny wnętrza budynku, z wyraźnym wydzieleniem poszczególnych zespołów funkcjonalnych. Budynek o zwartej, zdyscyplinowanej bryle w naturalny sposób redukującej mostki termiczne.
JASTAA
jastaa.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę wyróżniono za ciekawą próbę zmniejszenia optycznie bryły budynku, poprzez umieszczenie część funkcji na kondygnacji podziemnej odkrytej poprzez ukształtowanie terenu i doświetlonej „zieloną fosą”. W ten sposób budynek zyskał drugą kondygnację przyziemia, w której umieszczono zespół sal rekreacyjnych oraz jadalnię wraz z zapleczem, umożliwiające niezależne ich funkcjonowanie. Doceniono lekką pawilonową, architekturę obiektu.
Patrycja Okuljar Architektur, M-OST Małgorzata Zmysłowska
m-ost.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca została wysoko oceniona przez Sąd Konkursowy jednak nie podlegała dalszej ocenie ze względu na istotne braki formalne. Doceniono przemyślaną lokalizację budynku oraz oryginalny sposób kształtowania architektury. Delikatna, wygięta po łuku pawilonowa bryła została przekryta pulpitowym dachem i urozmaicona dwoma ekspresyjnymi kominami wentylacyjnymi. Lekkie w odbiorze przyjazne wnętrza otwierają się na otaczającą zieleń. Obszerny, przeszklony korytarz – hall tworzy przestrzeń do zabawy wewnątrz i na zewnątrz budynku.