Obszar wrocławskiego Osiedla Celina Południe, objęty opracowaniem konkursowym, leży pomiędzy ulicami Gajowicką, Kruczą oraz Żelazną. Teren opracowania został podzielony na trzy strefy, z którego naistotniejszą stanowi tzw. "Serce Celiny", pełniące rolę lokalnego centrum. Zadaniem Uczestników Konkursu było przedstawienie rozwiązań architektoniczo-urbanistycznych odpowiadających na współczesne formy zamieszkiwania i użytkowania przestrzeni wspólnych położonych między budynkami.
Celem studialnego Konkursu było wskazanie możliwości i kierunków rozwoju oraz iwestycji dla Osiedla, które będą stanowić wytyczne dla przyszłego Miejscowego Planu Zagospodarowania tego rejonu. [AK]
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Izabela Kubicka, Michał Romański
Uzasadnienie wyboru pracy:
I nagrodę przyznano za propozycję rozwiązania jednego z problemów urbanistycznych tego miejsca; właściwego zdefiniowania przestrzeni - intencjonalnie rekreacyjnej, a w rzeczywistości w znacznym stopniu zdegradowanej i pozbawionej naturalnego piękna. Osiągnięto to poprzez swoistą parcelację terenu na różne funkcje, takie, które wymagają kubatury - pawilony dla szewca, krawca czy fryzjera oraz inne, dla których wystarczy właściwe zagospodarowanie powierzchni, jak place zbaw, siłownie, czy ogródki dla psów. Każdy z fragmentów tak podzielonej przestrzeni ma swojego użytkownika (quasi właściciela), który związany z danym miejscem, sumarycznie daje szanse na poszanowanie całego terenu.
Wojciech Motyka, Michał Wasilewski
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za stworzenie jednorodnych i czytelnych ram urbanistycznych oraz nowych zasad kształtowania przestrzeni o nowe obiekty o dobrej skali, proporcjach i detalu. Na szczególną uwagę zasługuje połączenie obu brzegów ulicy Gajowickiej przestrzenią publiczną łączącą dwa sąsiadujące osiedla i kreującą nową jakość dla obszaru zwanego „sercem Celiny”. Czytelne podziały wnętrza zabudowy mieszkaniowej porządkujące wyraźnie przeskalowane fragmenty przestrzeni pozwalają na dopracowanie detalu oraz dopracowanie przyszłych aktywności adresowane dla poszczególnych grup użytkowników. Mankamentem rozwiązania jest formalne przekroczenie granic opracowania, które jednak nie naruszają terenów sąsiednich i nie ingerują w szerszy kontekst urbanistyczny, a pozwalają na pełniejsze zdefiniowanie obszaru opracowania.
Kamil Kajdas
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca charakteryzuje się szacunkiem do zastanego układu urbanistycznego i kształtuje nowy ład przestrzenny bez wprowadzania nowych obiektów kubaturowych, posługując się głównie ukształtowaniem terenów zielonych. Umiejętnie dozuje zakres interwencji w historyczną tkankę, aby przy minimalnych nakładach porządkować przestrzeń i eksponować walory istniejących obiektów, czego przykładem jest sposób zagospodarowania pawilonu w Sercu Celiny. Proponuje także ciekawy program funkcjonalny, który aranżowany jest dojrzale, zwracając uwagę na nasłonecznienie i potrzeby społeczne.
Marta Dąbrowska, Dagmara Żarnowiec, Katarzyna Kołodziejska, Tomasz Banaszek, Sebastian Łuszczyk
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca jest próbą określenia maksymalnego potencjału miejsca poprzez wprowadzenie nowych obiektów w miejsce istniejących, choć decyzje lokalizacyjne wydają się niespójne z modernistycznym otoczeniem osiedla Celina. Wielkość, skala i gabaryty projektowanych obiektów mogą nadmiernie zagęszczać przestrzeń przeznaczoną dla mieszkańców. Proste i czytelne ukształtowanie wnętrza urbanistycznego wydaje się jednak zbyt anonimowe, gdyż nie uwzględnia bardzo zróżnicowanych potrzeb okolicznych mieszkańców. Zaprojektowane dwa obiekty usługowe, aczkolwiek tworzą duży potencjał, jednak nie organizują przestrzeni przeznaczonej dla lokalnej społeczności w sposób uporządkowany poza wnętrzem pomiędzy nimi.