Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Stanisław Botwina
architekcikrajobrazu.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagroda została przyznana za śmiałą, ale przemyślaną i konsekwentnie przeprowadzoną próbę stworzenia nowej jakości urbanistycznej w strukturze przestrzennej śródmieścia Bielska-Białej, poprzez wykreowanie wnętrza o wyraźnie zaakcentowanym osiowym charakterze. Uczytelnienie układu przestrzennego uzyskano poprzez wyburzenie wszystkich nie objętych ochroną budynków i wytworzenie ciągłych pierzei cechujących się spokojną, dobrze skomponowaną architekturą, uwzględniającą budynki istniejące i projektowane.
BOOM Studio
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodzona praca charakteryzuje się wprowadzeniem w zastaną, historyczną strukturę nowoczesnej formy architektonicznej. Nowa architektura tworzy wyraźny, jednorodny i atrakcyjny wizualnie akcent przestrzenny, uwzględniający jednak kontekst historycznej zabudowy, dzięki zachowaniu odpowiedniej skali oraz respektowaniu dotychczasowego układu urbanistycznego.
Nagrodę przyznaje się za zrealizowanie w jednoznaczny i prawidłowy sposób przyjętego założenia, mającego na celu nadanie nowego, wyższego poziomu jakościowego struktury urbanistycznej opracowywanego kwartału.
Wartość pracy podnosi także prawidłowo przeprowadzone strefowanie funkcji oraz rozwiązanie układu komunikacji kołowej w parkingiem podziemnym. Na wyróżnienie zasługuje ponadto wyraźne podkreślenie głównego ciągu pieszo-rowerowego o właściwie zdefiniowanym przebiegu oraz wprowadzenie jednolitego motywu nawierzchni placó, opartego na wzorze tkaniny - nawiązując w ten sposób do tradycji tkackich miasta.
Praca cechuje się również wprwadzeniem znacznych powierzchni zieleni, dzięki „schowaniu" komunikacji kolowej pod ziemię, ograniczeniu powierzchni zabudowanych i zaprojektowanie zielonego tarasu na projektowanym budynku.
KJ Architekci
kjarchitekci.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Pracę nagrodzono za zdecydowane i konsekwentne wprowadzenie zieleni w obszarze opracowywanego kwartału, który w założeniu autorskim ma być zielonym ogrodem miasta. Zieleń zaprojektowana została nie tylko na powierzchni terenu, ale także na zielonych tarasach oraz na ścianach istniejących budynków. Tereny zieleni wzbogacają elementy małej architektury nadające przestrzeni indywidualny wyraz, jak np.: świecąca „nitka" na przeskalowanych igłach, wielka agrafka lub oświetlenie w formie świecącyh igieł.
Gałęski architekci
galeski.com.pl
Wyróżnienie zostało przyznane za: