Celem konkursu, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, było uzyskanie koncepcji projektowej dla strefy wejściowej Muzeum przy ul. Towarowej w Warszawie. Zadanie konkursowe obejmowało również robudowę i modernizację istniejących budynków oraz zagospodarowanie terenu.
Nowa zabudowa powinna móc funckjonować niezależnie od istniejącej strefy Muzeum, a projektowana ogólnodostępna przestrzeń publiczna poprzez swój układ i użyte materiały <ma promować korzystanie z natury, filozofię slow life, realizować zasadę dostępności, zachować przyjazną – „ludzką skalę”>. [AK]
W konkursie złożono 11 opracowań.
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora Konkursu.
Nizio Design International
nizio.com.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe, w tym przede wszystkim cel poprawienia funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej od strony ulicy Towarowej. Nowa strefa wejściowa została zaproponowana w pracy 011 w sposób poprawny funkcjonalnie i czytelny w kontekście kompozycji urbanistycznej.
M.O.C. Architekci
mocarch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodzę przyznano za interesującą koncepcję połączenia prostych form pawilonów części naziemnej z rzeźbiarską sekwencją wnętrz podziemnych.
Tak ukształtowana części nadziemna tworzy dodatkową przestrzeń publiczną na rogu skrzyżowania eksponując zabytkowe obiekty Muzeum oraz tworzy wyraziste wejście na teren muzeum przez „mur pamięci”.
Przeszklone pawilony umożliwiają eksponowanie „muru pamięci“ i kontynuują sprawdzone rozwiązanie funkcjonalno-przestrzenne Pawilonu na Lato.
Forma wnętrz łącznika i sal wystaw czasowych jest pełna wyrazu i w atrakcyjny sposób zmienia percepcje odwiedzających, przygotowując ich do odwiedzenia wystawy stałej.
tomcat.arch.design
tomcatarchdesign.com
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano za konsekwentnie przeprowadzoną propozycję umieszczenia większości kubatury nowego budynku pod ziemia, pod skarpą oddzielająca istniejące, zabytkowe budynki od strony ul. Towarowej. Jury doceniło ciekawe rozwiązanie szerokiego portyku wejściowego i sekwencję przestrzeni doprowadzających z ulicy do holu Muzeum. Praca oferuje wyrafinowany plastycznie nastrój wnętrz definiowanych przez zenitalne oświetlenie.
eM4 Pracownia Architektury Brataniec
em4.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca konkursowa wyróżniona za niekonwencjonalne rozwiązanie drogi wejściowej wprowadzającej w nastrój i problematykę ekspozycji oraz jednorodną, neutralna formę obiektu.
ARTGRAF S.C. Jolanta Miłkowska-Ferenc, ARTGRAF S.C. Marcin Ferenc, Pracownia Krajobrazu Marta Grzybowska-Dryja
pracowniakrajobrazu.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Praca konkursowa wyróżniona za klarowne i funkcjonalne rozwiązanie części podziemnej oraz wprowadzenie zagłębionego patio na dziedzińcu Muzeum łączącego część nadziemną i podziemną.