Przedmiotem konkursu przeprowadzonego przez Sarostwo Powiatowe w Strzelcach Opolskich przy współpracy SARP Oddziału Opole było opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Edukacji i Wsparcia Dziecka oraz Rodziny w Strzelcach Opolskich wraz z zagospodarowaniem terenu i wyposażeniem użytkowym. Obszar opracownia jest zlokalizowany na działkach przy ul. Powstańców Śląskich w niewielkiej odległości od zbiegu z ul. Piłsudskiego i rozciąga się w kierunku ul. Dworcowej.
Należało zaprojektować placówkę przeznaczoną dla szkół specjalnych oraz poradni psychologiczno–pedagogicznej, mieszczącą 100 uczniów. Założeniem, które Organizator wskazał jako priorytet było stworzenie budynku całkowicie pozbawionego barier architektonicznych, dostępnego i funkcjonalnego dla osób o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności (również bardzo głębokich). Poradnia miała być dostępna zarówno od strony szkoły, jak i funkcjonować odrębnie. Łączna powierzchnia terenu opracowania wyniosła ok. 0,812 ha, orientacyjną powierzchnię użytkową obiektu oszacowano na 4143,6 m2 z marginesem na odstępstwa +/- 15%.
Prace konkusrowe miały uwzględnić również poniższe wymagania:
Obiekt można było podzielić na 3 części: Pomieszczenia Szkoły Specjalnej, Pomieszczenia Poradni Rodzinnej, Pomieszczenia i przestrzenie z których korzystają wspólnie oba podmioty. [AK]
Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji - 32 200 000 zł brutto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta - 2 500 000 zł netto
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Uczestników Konkursu.
INTERURBAN
interurban.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Nagrodę przyznano dla najlepiej wyważonej propozycji przestrzennej, umiejętnie balansującej pomiędzy poprawnością funkcjonalną, kompozycją architektoniczną, a wpisaniem obiektu w niełatwy kontekst urbanistyczny. Przedstawione rozwiązania z jednej strony zapewnia wysoki komfort dla użytkowników, z drugiej zaś budują jakość architektoniczną, tak potrzebną dla ładu przestrzennego w tej części miasta. Na szczególna uwagę zasługuje strefa wejściowa, która przechodząc płynnie w hall, otwiera się na salę wielofunkcyjną i atrium po drugiej stronie. Daje to bardzo szeroki potencjał zastosowań i może służyć do budowania dobrych relacji pomiędzy codziennymi użytkownikami ośrodka i mieszkańcami miasta. Przywraca to model funkcjonowania obiektów edukacyjnych, które w określonych sytuacjach stają się budynkami publicznymi, budującymi tożsamość i więzi wśród lokalnych społeczności.
BIM Architekci