Przedmiotem konkursu zorganizowanego przez Wadowickie Centrum Kultury we współpracy z SARP Oddział Kraków było opracowanie koncepcji przebudowy Centrum Kultury zlokalizowanego przy ul. Teatralnej 1 w Wadowicach. Należało zaprojektować wielofunkcyjne miejsce spotkań mieszkańców, z uwzględnieniem tradycji i rangi miejsca oraz jego roli w skali miasta i regionu. WCK aspiruje do bycia ważnym miejscem spotkań nie tylko wadowiczan między sobą, ale też użytkowników Centrum ze sztuką w jej rozmaitych przejawach. Organizator oczekiwał od prac konkursowych propozycji rozwiązań kreatywnych, które tworzyłyby przestrzeń łączącą funkcje w jeden organizm. [AK]
Maksymalny planowany koszt realizacji inwestycji - 34 000 000 zł netto
Maksymalny planowany koszt wynagrodzenia projektanta - 1 360 000 zł brutto
Materiały zostały opublikowane dzięki uprzejmości i za zgodą Organizatora oraz Uczestników Konkursu.
Kozień Architekci
kozien.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za wyjątkową jakość przedstawionej koncepcji architektonicznej. Pomysł połączenia kontekstu historycznego ze współczesną formą architektoniczną przyniósł interesujący rezultat. Budynek opowiada historię miejsca, odnosząc się do pierwotnej formy - jej gabarytów, proporcji i detalu - nie odtwarza jej, lecztwórczo interpretuje, z dużym wyczuciem łącząc ją z nową kubaturą. Umiejętnie rozplanowany układ funkcjonalny umożliwia wygodne korzystanie z budynku, zapewniając oczekiwaną współpracę pomiędzy trzema kluczowymi elementami: salą teatralną, kameralną i kinową. Klarowna dyspozycja przestrzenna i formalna, jednoznacznie definiująca charakter miejsca, stwarza możliwość wprowadzenia ewentualnych zmian, które pozwolą na jeszcze lepsze funkcjonowanie i zrozumienie obiektu, a w konsekwencji - na jego społeczną akceptację.
Q-arch
q-arch.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za trafnie sformułowaną i konsekwentnie zrealizowaną koncepcję, która minimalizuje zakres interwencji kubaturowej, a jednocześnie wprowadza uporządkowaną i zhierarchizowaną kompozycję zwartej struktury przestrzeni wewnętrznych. Skromna, jednoznaczna i spójna forma architektoniczna pozwala na wykreowanie nowej jakości - wyrazistej, charakterystycznej i wyjątkowej. Projekt z szacunkiem odnosi się do historycznego kontekstu miejsca, jednocześnie proponując jego współczesną interpretację i wartościowe uzupełnienie.
Biuro Projektów Marcin Pawłowski
Uzadsadnienie wyboru pracy:
Za próbę wykreowania ogólnodostępnej przestrzeni ogrodowej, całkowicie wyłączonej z ruchu samochodowego. W zaproponowanym rozwiązaniu doceniono zarówno istotną poprawę standardów komunikacyjnych - obejmującą dostęp do budynku poprzez łagodnie nachyloną pochylnię oraz funkcjonalne połączenie między hallem a głównymi salami widowiskowymi - jak i harmonijne przenikanie się przestrzeni zewnętrznych i wewnętrznych budynku.
Autorska Pracownia Projektowa 2 arch. Barbara Getter
barbaragetter.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za klarowny podział na przestrzenie zamknięte - w większości historyczne - oraz otwarte, nowe, oferujące różnorodne aktywności i zachęcające do współuczestnictwa. Doceniono zwartą iczytelną organizację wnętrza, która skutkuje oszczędnym gospodarowaniem przestrzenią oraz sprzyja łatwej orientacji. Zauważono również dążenie do wykreowania obiektu o charakterze emblematycznym poprzez wprowadzenie nowego fragmentu budynku, cofniętego względem jego historycznej, frontowej części.
AMP Architekt Michał Piech, Projekt Officyna Pracownia Architektury, LUMIOO
amparchitekt.pl, projektofficyna.pl, lumioo.pl
Uzasadnienie wyboru pracy:
Za interesującą propozycję powiększenia sali wielofunkcyjnej o przylegającą przestrzeń ogrodową. Projekt na każdym etapie z szacunkiem odnosi się do historii obiektu, a nowe elementy, wprowadzone przez autorów, skutecznie poprawiają jego proporcje, tworząc spójną i harmonijną całość.